Podle lysické kastelánky Martiny Rudolfové se opravy dotknou téměř všech míst v zahradě. „Rekonstrukce venkovních prostor se rozdělí do několika etap. Určitě je potřeba obnovit sloupy kolonády nebo opravit zdi, které jsou kolem zahrady. Nechceme ale zapomenout ani na zahradnickou část a zlepšit pracovní zázemí areálu,“ popsala Rudolfová.

Zahrada by se tak časem měla podobat té, která byla na místě na přelomu devatenáctého a dvacátého století. „Zahrada potřebuje celkovou renovaci. Chceme proto například zavést umělé zavlažování nebo vysázet úplně nový trávník,“ přiblížila kastelánka.

Vylepšení zámecké zahrady vítají i návštěvníci. „Lysický zámek je moc krásný, byla by tedy škoda zanedbat zahradu okolo něj. Je ale pravda, že dočasné zavření části zahrady by mohlo některé lidi odradit,“ strachuje se jedna z návštěvnic státního zámku Kamila Prošáková.

Starosta městysu Pavel Dvořáček se však ztráty zájmu nebojí. „I když bude část zahrady uzavřená, myslím si, že celý zámek a okolní areál je natolik atraktivní, že to turismus ve městě neovlivní. Pevně věřím, že si k nám lidé cestu najdou i tak,“ uvedl lysický starosta.

PLÁNOVANÉ OPRAVY
● Už letos v létě začne v lysickém zámku restaurování mozaikové dlažby a historického krbu
● Chystá se i celková rekonstrukce zahrady, při které dělníci opraví kolonádu nebo zavedou nový systém zavlažování
● Žádná z oprav provoz zámku zásadně neomezí

Celkově má rekonstrukce vyjít asi na 110 milionů korun. Většinu peněz mají zajistit evropské fondy. „Do konce roku máme v plánu zažádat o peníze z Integrovaného regionálního operačního programu,“ objasnila Rudolfová. Česká republika v něm rozdělí mezi desítky projektů více jak dvacet miliard eur.

Vedení zámku má ale připravené i náhradní řešení. „Když potřebnou částku nezískáme, budee opravy hradit z vlastních zdrojů. V tom případě by ale renovace trvala mnohem déle“ neskrývala kastelánka.

Zámecká zahrada není jediná část areálu, kterou čeká rekonstrukce. Už na začátku letošního léta začne restaurace některých částí interiéru. „Během následujících dvou let plánujeme obnovit mozaikovou dlažbu nebo jeden z mramorových krbů,“ řekla Rudolfová.

Běžný provoz zámku to však neomezí. Naopak. Jeho zaměstnanci chtějí využít možnost ukázat lidem, jak proces restaurace vypadá. „Pro návštěvníky bude určitě zajímavé porovnat, jak vypadá mozaika před restaurací, v jejím průběhu a nakonec celkový výsledek,“ věří kastelánka.

Barokní zámek, který vyrostl na místě bývalé renesanční vodní tvrze, je dominantou městysu. Je známý především svými bohatými interiéry.

VIKTORIE POKORNÁ