Na počátku celoživotního koníčku nyní sedmatřicetiletého sběratele byl před lety dárek pro malého synovce od strýce z Německa. „První Lego jsem dostal ve třech letech. A u té krabice byl katalog. Takže jsem začal básnit a snít, co všechno bych ještě mohl mít. Půlku příbuzných jsem měl v Německu, brzy bylo jasné, co mi budou vozit,“ líčil s úsměvem první setkání s osudovou stavebnicí Sterzik.

Jak dodal, ke slavným kostkám ho táhlo i to, že je duší modelář. „Jenom nejsem zručný, nevydržel bych u jemné práce, kterou vyžaduje třeba slepování letadélek. Kostičky mi umožňovaly stavět, co jsem chtěl. Postupně jsem mohl své nápady rozvíjet a prohlubovat, přitom jsem musel vymýšlet, jak postavit něco pěkného s dílky, které jsem měl k dispozici,“ přiblížil Sterzik, čím si ho svět plastových skládaček získal.

Svou sbírku stále rozvíjí. „K tomu, že jsem u Lega zůstal i v letech dospívání a dál, přispěly dvě věci. Jednak v té době vycházely ty vůbec nejhezčí věci, navíc za nejrozumnější peníze, jednak také tehdy začalo Lego dělat sady pro dospělé, například velké modely významných a zajímavých staveb. To byla voda přímo na můj mlýn,“ připomněl sběratel.

Z Lega přitom dávno nestaví jen to, co je na krabici. „Baví mě sady kupovat, a pak z nich stavět něco úplně jiného. Když jsem se někdy před dvaceti lety podíval na to, co už mám a co ještě mohu sehnat, vytyčil jsem si, že budu stavět město z doby kolem roku 1950. Je to totiž doba, kdy třeba na dráze už nastupovaly dieslové lokomotivy, ale jezdily ještě i ty parní,“ poukázal Sterzik.

A právě různé lokomotivy z kostek nyní staví. „Snažím se stavět co nejvěrnější modely různých atypických lokomotiv Pokud vím, nikdo například nemá postavenou lokomotivu typu Shay, kterou mám vystavenou na zámku. Používala se ke svážení dřeva na prudkých horských úzkokolejných tratích. Také se snažím stavět nádraží v industriálním stylu, který se u nás používal,“ vypočítal Sterzik.

Právě některé z lokomotiv, modely domů, ale i rakety Saturn V, uvidí návštěvníci miroslavského zámku, kde Sterzik část své sbírky vystavuje. „Je to výstava, která se líbí jak dětem, tak i dospělým, zejména pánové si přijdou na své,“ řekla vedoucí zámku Jana Kopečková.

Část zámku město s pomocí evropských fondů opravilo a zpřístupnilo před třemi lety. „Vím, že je zámek opravený a že tam vystavují třeba velké puzzle Slovanské epopeje. Už se tam dlouho chystám a docela mě zajímá, jak se ze lega stavět lokomotivy,“ poznamenal Václav Kučera, který se zajímá o památky v regionu.