Úplně jinou sezonu než očekával zažil Jaroslav Daněk, který u vranovského náměstí provozuje restauraci a ubytování. „Zcela mě překvapilo, že restaurace na tom byla o padesát procent lépe než loni, zatímco pokud jde o ubytování přišel propad asi sedmdesát procent,“ hodnotil Ryšavý.

Hosté podle něj i kvůli opravám hráze přehrady změnili své chování. „Hodně se ptali, zda je vůbec v přehradě voda. Další zase krátili pobyt z týdne na den či dva,“ uvažoval Daněk.

Další provozovatelé penzionů tak dramatické změny nepozorovali. „Nemohu si stěžovat, určitý pokles, pokud jde o rekreanty, jsme zaznamenali, ale mohlo to být tak pět či deset procent,“ uvedl šéf jednoho z penzionů Jaroslav Ryšavý.

Dílčí výkyvy zaznamenal i velký kemp u pláže na opačné straně opravované hráze. „Pokud jde o hosty kempu, byla sezona podobná jako loni. Zhruba pětinový pokles nastal u denních návštěvníků mířících hlavně na pláž,“ uvedl šéf kempu Pavel Svoboda.

Nízký stav vody v přehradě podle něj návštěvníky příliš neovlivnil. „Voda je skutečně nízko, ale aspoň měli návštěvníci k dispozici větší písečnou pláž. Některé také mohla lákat vyjížďka na Bítov podívat se na starou vesnici, která při nízkém stavu vystupuje,“ doplnil Svoboda.

Od hráze k pláži vozil od jara návštěvníky přívoz. Právě kvůli nízké hladině musel skončit sezonu o měsíc dřív. „Měli jsme ještě v říjnu jezdit víkendy, ale technicky už nebylo možné se s lodí dostat ke břehu,“ řekl Dalibor Dufek z Lodní dopravy Vranov.

Podle vranovského starosty Lubomíra Vedry omezení spojená s opravami městečko příliš neovlivnila. „Úbytek návštěvníků nebyl velký. Na druhou stranu ubylo polámaných stromů a vyvrácených značek,“ poznamenal Vedra.

Podle šéfa kempu Svobody si ale rozkurážení hosté diskoték jen přesunuli od hráze na opačnou stranu. „V okolíí kempu jsme museli uklízet mnohem víc odpadků než loni a přibyly i vyvrácené značky a podobně,“ podotkl Svoboda.

Opravy hráze ovlivní ještě příští sezonu. „Postupujeme podle plánu. Abychom omezili hlučnost a prašnost použili jsme na techniky náročnou demontáž mostních polí jinou technologii, abychom pomocí jeřábu mohli rozebírat a odvážet větší kusy přemostění,“ popsal mluvčí Povodí Moravy Petr Chmelař.