Má zelenou barvu, voní po bylinkách a k dostání je jen několik dní v roce. Řeč je o zeleném pivu, které na Zelený čtvrtek začnou čepovat stovky restaurací a barů po celém Brně.

Nejvíce zeleného pivního speciálu uvařili tradičně v pivovaru Starobrno. Svým zákazníkům ho nabídne stejně jako loni 4 600 hektolitrů. „Množství uvařeného piva jsem nenavyšoval. Chceme, aby byl pro lidi Zelený čtvrtek sváteční událostí a na pivo se opravdu těšili, protože ho bude jen omezené množství,” vysvětlil ředitel a vrchní sládek pivovaru Ondřej Koucký.

Jen do vyprodání zásob si velikonoční speciál vychutnají i v Líšeňském pivovaru. Místní sládci letos kvůli velkému zájmu uvařili téměř dvakrát tolik unikátního Zeleného beránka, než loni. „Chtěli jsem jej letos nabídnout i dalším restauracím, aby ho mohli lidé zkusit i jinde než u nás. V nabídce má být celé Velikonoce, záleží ale na tom, jaký bude mezi lidmi zájem. Může se stát, že ho vypijí už na Zelený čtvrtek,“ vysvětlil majitel pivovaru Petr Sedláček.

Kromě pivního speciálu nabízí restaurace u pivovaru také speciální zelená jídla. „Návštěvníci mohou ochutnat například jehněčí koleno s listovým špenátem nebo hamburger v zelené bulce. Ke všem jídlům nabízíme špenátovou polévku,“ doplnil Sedláček.

Pokud se ale Brňané rozhodnou vyrazit zelené pivo ochutnat, musí se mít na pozoru. Na čtvrteční večer totiž strážníci výrazně posílili hlídky v ulicích Brna. „Většinou nám lidi hlásí rušení nočního klidu a podobné drobné přestupky. Na Zelený čtvrtek jich zaznamenáváme o pětinu více, než jiné dny,“ uvedl mluvčí brněnské městské policie Jakub Ghanem.

Pro ty, kterým nestačí pivo pouze pít, ale chtěli by se něco dozvědět i o jeho historii, nachystali zaměstnanci turistického informačního centra speciální procházku po brněnských pivovarech. „Znalec pivovarů Filip Vrána při ní nabídne pohled do dějin brněnského pivovarnictví od středověku až po současnost. Zájemce seznámí s prvnímu sládky či historickými pivovary,“ popsala mluvčí centra Gabriela Peringerová.

Zelený čtvrtek připomenou symbolicky i brněnské památky. Některé z nich, jako třeba hrad Špilberk, katedrála Petrov nebo socha Jošta budou v noci na pátek nasvítí technici zelenými světly.