Distribuční síť je na jižní Moravě podle místopředsedy představenstva EG.D Pavla Čady velmi vytížená, a to už z dob první fotovoltaické vlny v roce 2010. „Snažíme se síť posílit, abychom vyhověli co nejvíce zákazníkům, je to ale otázka několika let a velkých investic," dodal Čada. Zákazníci podle něj stále mají možnost se připojit, v určitých oblastech je ale problém s posíláním takzvaných přetoků, tedy nevyužité energie ze své fotovoltaické elektrárny, dále do sítě.

Vloni společnost EG.D připojila do sítě na jihu Moravy asi jedenáct tisíc fotovoltaických elektráren. „V některých místech je síť z let 1960 až 1970, tady cíleně děláme rekonstrukce. Každoročně do modernizace sítě na jihu Moravy investujeme asi jeden a půl miliardy. Bude přibývat počet zákazníků, kteří budou moci přetoky do sítě posílat," vyjádřil se vedoucí rozvoje v EG.D Libor Kolář.

Na jižní Moravě budou letos pokračovat práce na rozšíření a kompletní rekonstrukci rozvodny 110 kV v Blansku a dokončí se stavba nové budovy společných provozů na rozvodně v Brně-Bohunicích. Kompletně plánuje společnost EG.D vyměnit například sedm a půl kilometru dlouhé vedení mezi Suchohrdly u Znojma a Hodonicemi.

Vymění rozvaděče v centru Brna

Obnovená bude linka vysokého napětí mezi Klobouky u Brna a Kyjovem v délce šestadvaceti kilometrů. Za čtyřicet milionů korun pak plánuje EG.D vyměnit rozvaděče nízkého napětí ve všech trafostanicích v historickém centru Brna.

Kapacitu distribuční sítě posílí také výměna venkovního vedení za podzemní kabelové. Nyní je pod zemí zhruba pětadvacet tisíc kilometrů vedení nízkého napětí a přes čtyři tisíce kilometrů vedení vysokého napětí. V roce 2024 má společnost v plánu kabelizovat dalších téměř devět set kilometrů vedení nízkého napětí a přes dvě stě padesát kilometrů vedení vysokého napětí.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Kvalita potravin na jižní Moravě a v Rakousku? Podívejte se na srovnání

Výživová poradkyně Markéta Rozinková srovnává kvalitu potravin v Česku a Rakousku. | Video: Deník/Iva Haghofer

Kabelizace umožňuje v dané lokalitě navýšení kapacity sítě a zvyšuje její spolehlivost a bezpečnost. „Vedení proto dáváme pod zem jak v obcích, tak v nezastavěných oblastech, zejména ve vytipovaných zalesněných úsecích, kde se tím výrazně snižuje riziko poruch při sněhových či větrných kalamitách,“ vysvětlil vedoucí správy sítě EG.D Bohdan Důbrava.

V minulosti kabelizace pomohla například lidem z Vysočan na Blanensku. „Naše obec již nezažila delší výpadky elektřiny, maximálně to bylo na hodinu předminulý rok či několik minutových výpadků," uvedl starosta Vysočan Josef Ovad.

Velkým krokem, který se přímo dotkne i zákazníků, je instalace takzvaných smart meterů. „Bez nich by nebylo možné sdílení energie ani zřízení energetické komunity. Postupně osadíme chytrým měřením všechna dvoutarifní odběrná místa, což v tuto chvíli znamená vyměnit elektroměr u zhruba 560 tisíc odběratelů. Letos plánujeme instalovat třiadevadesát tisíc smart meterů,“ podotknul Čada.

Veškeré práce by ale neměly nijak ovlivnit zákazníky, distribuce elektřiny bude zajištěna i v jejich průběhu.