V ČLÁNKU NAJDETE:
Pocení, obzvlášť v létě, umí potrápit. A to i lidi, kteří jinak nadměrnou tvorbou potu netrpí. „Pocení je přirozený fyziologický proces, který pomáhá regulovat tělesnou teplotu,“ vysvětluje doktorka Shoshana Marmon z Americké akademie dermatologie na zpravodajském webu CNN.
„Když se tělo zahřívá, například v horkém letním dni, potní žlázy uvolňují vlhkost na kůži. Ta při odpařování ochlazuje tělo,“ dodává web s tím, že potní žlázy uvolňují také antimikrobiální peptidy. Tyto látky jsou součástí imunity a na povrchu kůže zabíjejí mikroorganismy včetně bakterií, čímž ji chrání před infekcemi.
Chcete-li snížit míru pocení, sáhněte po antiperspirantu. Díky obsahu hliníkových solí se postará o uzavření pórů
a eliminuje tak vznik mokrých skvrn v podpaží. Pocení má však pro tělo svůj význam, pro každodenní použití tedy nejsou antiperspiranty vhodné. K minimalizaci tělesného pachu stačí každý den použít deodorant. Ten sice pocení nezabrání, ale překryje pach a postará se o pocit svěžesti.
Jak zabránit rozkladu potu na kůži a následné proměně pachu na zápach, většina lidí ví. Vedle pravidelné a časté sprchy většinou stačí antiperspirant či deodorant a čisté oblečení z přírodních látek. Ovše v případě, že tělo produkuje více potu, než je obvyklé, pak běžné hygienické návyky nemusí stačit.
O tom, že nadměrné pocení, takzvaná osmidróza, je skutečně problém, svědčí i řada vědeckých studií. Jako například studie z roku 2022, která pomocí průmyslového pachového senzoru měřila intenzitu zápachu u pacientů s osmidrózou.
Z dostupných studií v souhrnu mimo jiné vyplývá, že za nadměrným pocením často stojí užívání některých léku. „Antidepresiva, léky na štítnou žlázu i některé medikamenty na nachlazení a chřipku mohou zvýšit pocení,“ uvádí specializovaný web Drdavinlim.
Nahrává se anketa ...
Viníci zápachu jsou známi
Nezvykle intenzivní a nepříjemný odér potu způsobují i některé potraviny. Zapravidla za to může nejen dobře známý viník česnek, ale i zdánlivě neškodná brokolice, růžičková kapusta či zelí.
V takových případech bývá problematické zbavit se intenzivního pachu i z oblečení. Čpavý pot totiž umí na tkaninách vydržet i přes opakované praní. Použití voňavé aviváže pak situaci paradoxně ještě zhoršuje (viz níže).
„V dnešní době se sportovní oblečení vyrábí obvykle ze syntetických tkanin. I přesto, že jsou dobré v odvádění vlhkosti z těla, jejich struktura brání pronikání pracího prášku během praní skrze látku. To stěžuje praní zpoceného oblečení. V látce zůstávají choroboplodné zárodky, jako jsou bakterie nebo plísně. Ty pak způsobují zápach,“ vysvětluje web specializovaný na nejrůznější návody Wikihow. Zároveň doporučuje několik zásad, jak s propoceným oblečením zacházet.
Co (ne)dělat se zpoceným oblečením
- Nedávejte zpocené oblečení do koše s ostatním špinavým prádlem a ani jej ihned neperte. Je třeba ho nejprve pověsit na čerstvý vzduch, aby zcela vyschlo. Pokud je oblečení ještě vlhké a vy jej dáte do uzavřeného prostoru (například do koše na prádlo), zápach nemá kam unikat. Po vyprání a usušení se vám tak nejspíš stane, že nepříjemný odér na oblečení zůstane.
- Zapáchající oblečení před praním vždy namočte. Nejlepší je roztok vody a lžíce pracího prostředku. Nechejte máčet alespoň 30 minut. Můžete zkusit také lázeň z jedlé sody smíchané s vodou. Další účinná varianta je namočit před praním propocené oblečení do kbelíku s vodou smíchanou s octem. Ujistěte se, že je oděv zcela ponořený a nechte jej máčet alespoň hodinu (ideálně přes noc). Poté oblečení vyperte v pračce.
- Mnoho lidí používá aviváž, aby jejich oblečení bylo měkčí, voňavější a bez statické elektřiny. Aviváž je však pro propocené oblečení nejhorší možná varianta. Nepříjemný zápach totiž uzamkne dovnitř vláken. U některých typů tkanin může dokonce ohrozit schopnost odvádět vlhkost.
- Citronová šťáva obsahuje kyselinu citronovou, která má antibakteriální vlastnosti. Díky tomu dokáže oblečení zbavovat nepoddajných pachů. Šťávu z jednoho citronu vymačkejte přímo do bubnu pračky.
- Vložte oblečení do igelitového sáčku a strčte jej do mrazáku. Nízká teplota zničí bakterie, které způsobují nepříjemný zápach. Následně oblečení vyperte a nechte volně uschnout.
- Pokud máte pocit, že i po vyprání na oblečení přetrvává zápach z potu, pověste ho na několik hodin ven. Sluneční paprsky dokáží zabít bakterie.
- Nastříkejte na zapáchající místa vodku. Nezředěnou vodku nalijte do lahve s rozprašovačem a nastříkejte přímo na postižená místa. Oblast je potřeba nechat vodkou úplně nasáknout. Zápach potu zmizí a nezůstane ani odér alkoholu.
- Objevte kouzlo lnu. Len je známý svou přirozeně antibakteriální funkcí a dokonalou savostí. A hlavně - len ani propocený nesmrdí. Nepřitahuje a nepohlcuje prach, proto se nemusí prát tak často jako jiné materiály. Můžete si pořídit nejen lněné oblečení, ale také ložní povlečení.
Přidejte potravinové doplňky
Zabránit nadměrnému pocení lze pomocí některých přírodních prostředků a jednoduchých změn:
- Změňte jídelníček. „Snížením příjmu kávy, čaje a především energetických nápojů můžete snížit úroveň pocení. Nezapomeňte udržovat vysokou hladinu tekutin a pít hodně vody,“ radí specializovaný dermatologický web Drdavinlim.
- Vyzkoušejte jako doplňky stravy extrakt ze zeleného čaje (silný antioxidant, který pomáhá zastavit nadměrné pocení a zlepšit celkové zdraví pokožky), extrakt z kořene zázvoru (pomáhá blokovat potní žlázy a snižovat množství produkovaného potu) nebo extrakt z brusinkových semen (účinně snižují výskyt tělesného pachu a nadměrného potu).
- Léčitelské weby pak doporučují užívat ve formě extraktů nebo výluhů také šalvěj lékařskou, přesličku, vřes, listy ořešáku nebo dubovou kůru.
Přečtěte si i další články v nabídce níže, které přináší spoustu inspirativních podnětů: