Ovesné vločky bojují s tukem v oblasti břicha

Proč právě oves? Miska ovsa vám dodá množství vlákniny, a to je pro naše tělo důležité. „Bylo prokázáno, že konzumace celozrnné stravy a dalších zdrojů vlákniny nás chrání před kardiovaskulárními chorobami, cukrovkou 2. typu a rakovinou prsu, tlustého střeva a konečníku,“ píše portál Everyday Health zaměřený na zdraví.

Ovesné kaše do skleničky s chia semínky a ovocem:

| Video: Youtube

Zdroje rozpustné vlákniny v ovesných vločkách mají podle vědců prebiotické vlastnosti a navíc pomáhají snížit nebezpečný viscerální tuk, tedy tuk v oblasti břicha, který obklopuje orgány a zvyšuje riziko srdečních onemocnění a mrtvice.


Nahrává se anketa ...

Web Everyday Health také připomíná, že šálek ovesných vloček obsahuje asi dva miligramy železa, které dodává tělu energii a pomáhá spustit proces přenosu kyslíku tělem z plic.

Miska ovsa vám kromě jiného poskytne také dva miligramy zinku, živiny nezbytné pro imunitní funkci, hořčík, vitaminy B a řadu antioxidantů.

Půl šálku ovesných vloček obsahuje:
* mangan: 64 % doporučené denní dávky
* měď: 18 % doporučené denní dávky
* vitamin B1 (thiamin): 16 % doporučené denní dávky
* hořčík: 13 % doporučené denní dávky
* fosfor: 13 % doporučené denní dávky
* zinek: 13 % doporučené denní dávky
* železo: 10 % doporučené denní dávky
* vitamin B5: 9 % doporučené denní dávky. 

Zdroj: Cleveland Clinic

Ovesná kaše k snídani: vhodná nebo nevhodná?

Už nějakou dobu se vede spor o to, zda je ovesná kaše vhodná k snídani, nebo zda se jí ráno raději vyhnout. Ovesná kaše je bohatá na sacharidy, ale obsahuje poměrně malé množství tuků a bílkovin. Úkolem snídaně je člověka nasytit, nastartovat a dodat mu dostatek energie na celé dopoledne.

„Přísunem sacharidů, i když jde o polysacharidy, dodáme organismu energie dostatek, ale kvůli malému obsahu bílkovin se budeme brzy cítit opět hladoví,“ upozorňuje web Fitness spektrum zdraví.

Řada výživových odborníků proto doporučuje dát si ovesnou kaši raději jako přesnídávku, tedy v době mezi snídaní a obědem.

Ovesné vločky ovlivňují snížení cholesterolu v krvi, takže lidé, kteří je jedí, mají podle průzkumů o 14 procent nižší pravděpodobnost kardiovaskulárních onemocnění ve srovnání s těmi, kteří se jim vyhýbají.

Pak tady ale máme lidi, kteří vstávají velmi brzy ráno a potřebují spíše lehké jídlo – a právě pro ně je kaše přes noc ideální volbou. 

Během dopoledne by pak ale měli tělu dodat dostatečné množství bílkovin. „Váš jídelníček by měl obsahovat mléčné produkty, šunku, sýr či vejce,“ podotýkají odborníci na webu Fitness spektrum zdraví.

Výhody ovesné kaše přes noc

Zastánkyní ovesné kaše přes noc je mimo jiných i foodblogerka Lisa Bryanová, která radí lidem se zdravou výživou na webu Downshiftology. Kromě přínosu ovesné kaše přes noc pro zdraví zdůrazňuje především praktické aspekty její přípravy i uchovávání. Jaké to jsou?

  • Je to úspora času a peněz. Oves je ideální, když chcete jíst zdravě s omezeným rozpočtem a příprava této kaše netrvá ani pět minut.
  • Je dobrá pro střeva. Namáčení ovsa přes noc pomáhá rozkládat škroby a redukovat kyselinu fytovou. To znamená, že je oves snazší strávit a efektivněji absorbovat jeho živiny.
  • Můžete si připravit více porcí kaše najednou a mít ji v zásobě na další dny.
  • Ovesná kaše přes noc vydrží v lednici až čtyři dny. Pokud do ní už při přípravě přidáte čerstvé ovoce, životnost se o den zkrátí.
  • Kaši můžete před konzumací ohřát.
  • Ovesná kaše přes noc se dá zamrazit a v mrazáku vydrží několik měsíců.

Co potřebujete na ovesnou kaši přes noc

Ovesná kaše přes noc je velmi jednoduchá záležitost. Na základní verzi je potřeba jen několik surovin: vločky, mléko a jogurt v poměru dva díly vloček, dva díly mléka a jeden díl hustého jogurtu.

Množství si můžete odměřit například pomocí šálku a sami si určit, jak hustou kaši máte rádi a kolik porcí si chcete připravit.

Obyčejné mléko lze nahradit rostlinným, například kokosovým či ovesným.

Podle Lisy Bryanové není nutné používat k přípravě kaše jogurt. „Ale zjistila jsem, že jogurt kaši dává nádhernou bohatou a krémovou texturu. Navíc dodá protein a probiotickou vzpruhu,“ podotýká foodblogerka.

Do základu kaše můžete přidat ještě polévkovou lžíci chia semínek – podle jejich množství přilejte mléko navíc, i trochu medu.

A pak už jde jen o to, abyste si jako příchuť vybrali, co máte rádi: ořechy, mandle, semínka, sušené i mražené ovoce, kokosové vločky, čokoládové kousky, oblíbený džem, skořici, kardamom, vanilkovou esenci, případně uvařenou instantní kávu.

Výborné je také nejrůznější čerstvé ovoce, které můžete nakrájet na kousky nebo rozmixovat na pyré.

Příprava kaše. Jak jednoduché!

Recept na přípravu ovesné kaše přes noc:

  1. Vločky, mléko, jogurt, chia semínka a med promíchejte v míse, nebo rozdělte do víčkovacích skleniček na jednotlivé porce, zavřete a pořádně protřepejte.
  2. Mísu přikryjte, skleničky uzavřete a nechte v ledničce přes noc. Čerstvé ovoce i další ochucovadla můžete do kaše přidat už večer, nebo až těsně před její konzumací.

Během pobytu v lednici nasají vločky a chia semínka mléko a jogurt, takže směs zhoustne, změkne a bude se vám ráno dobře jíst.