Už na hranici deseti tisíc dodaných nabíjecích zařízení pro elektromobily se pravděpodobně během letoška dostane česká společnost Olife Energy. Ta se od roku 2018 zabývá vývojem a výrobou wallboxů a dobíjecích stojanů.

„Samozřejmě, že musíme usilovně soupeřit s konkurencí z Asie, ale zatím se nám to daří," sdělil Deníku šéf společnosti Miroslav Vejman. „Jsme navíc hrdí na to, že naše zařízení jsou opravdu českým produktem. Počínaje designem wallboxů a stojanů, přes software i výrobu," dodal. I díky tomu se každým rokem daří několikanásobně navyšovat obrat. Například loni z 12 na 50 milionů korun a podobné tempo růstu je nastoleno i pro letošek.

Jejich produkty se z velké části kompletují v Ostravě a odtud putují za zákazníky, kterými jsou třeba i Money Bank nebo Coca Cola. "Letos sice po loňském boomu trochu ochladl zájem v České republice, ale zase se nám stále více daří pronikat na zahraniční trhy," informuje.

Člen představenstva Škody Auto Martin Jahn
Elektromobily budou dražší než spalovací auta ještě roky, připouští Martin Jahn

Velkým trhem se tedy stala například Itálie, zájem značně narostl v Polsku nebo třeba v Rumunsku.

Původně nabízeli pouze zařízení pro dobíjení střídavým proudem (AC), ale nyní už mají v nabídce i rychlodobíjecí stanice se stejnosměrným proudem. "Jejich výkon může být až 360 kW a připravujeme i 400 kW," dodal Vejman.

Budoucnost je v řízení toků energie

Navíc jsou schopni připravit na míru i málo obvyklá řešení. „Třeba přímé dobíjení stejnosměrným proudem u velkých solárních elektráren," tvrdí. 

Zákazníci rovněž oceňují fakt, že jsou schopni propojit domácí solární elektrárny od různých výrobců s jejich wallboxem pomocí takzvaného smartmeteru. To je zařízení umožňující co nejrychleji dobíjet a současně zamezovat výpadkům jističů. Umožňuje nabíjet při nízkém tarifu elektřiny ze sítě a z přebytků fotovoltaické elektrárny. Jejich řešení lze navíc plně zaplatit i ze současné snížené podpory programu Zelená úsporám.

Menší hrboly Jeep Avenger přejíždí s grácií
Žije si na vysoké noze: Test Jeepu Avenger - Evropského auta roku

Miroslav Vejman ujišťuje, že jejich produkty i řešení jsou po všech stránkách plně konkurenceschopné. Například i z hlediska účinnosti dobíjení. Navíc jsou schopni reagovat na požadavky zákazníků daleko pružněji než ti největší výrobci.

Přesto vidí hlavní směřování jejich firmy v budoucnosti spíše v dodávkách softwaru pro řízení provozu dobíjecích zařízení. Už nyní se prý na něho obracejí správci budov nebo například společenství vlastníků různých nemovitostí. Bude totiž nutno vymyslet, jak zajistit, aby se v místě, kde rozhodně není dostatečný příkon k současnému nabíjení třeba desítek elektromobilů, elektrická energie náležitým způsobem a ke spokojenosti elektromobilů distribuovala.