„Zadavateli zakázky, Znojemské Besedě, dal úřad pokutu ve výši dvě stě osmdesát tisíc korun za nedodržení postupu dle zákona o veřejných zakázkách. Vybranému uchazeči, společnosti Kofroň Production & Advertising s. r. o., uložil za předložení dokladu k prokázání splnění kvalifikace, který neodpovídá skutečnosti, kromě pokuty 200 tisíc korun poprvé ve své rozhodovací praxi i zákaz plnění veřejných zakázek na dobu tří let,“ sdělil předseda úřadu Petr Rafaj s tím, že rozhodnutí není pravomocné.

Beseda dostala kvůli vinobraní pokutu podruhé během dvou let. Před rokem se úřadu nelíbilo, že na vinobraní vypsala dvě dílčí zakázky. Nyní úřad napadl postup výběru. „Zadavatel nedodržel postup podle zákona, když nevyloučil z výběrového řízení společnost Kofroň Production & Advertising, která nesplnila kvalifikaci v požadovaném rozsahu. Neprokázala totiž, že realizovala zakázku na zabezpečení průběhu významné kulturní akce s finančním objemem zajišťovaných služeb nejméně pět milionů korun bez DPH,“ sdělil Rafaj.

Nález úřadu rozhodně odmítá jak šéf Besedy Oto Mašek, tak jednatel společnosti Petr Kofroň. „Drželi jsme se rad, které nám loni úřad dal a řízením pro nás zpracovávala profesionální firma RTS. Za Znojemskou Besedu se necítím vinen žádným porušením zákona,“ uvedl Mašek.

Poukázal také na další okolnosti výběru dodavatele letošního vinobraní. „Kvůli různým odvoláním bylo na výběr firmy poměrně málo času. Navíc jsme byli v situaci, kdy se do řízení přihlásila jediná firma. I kdybychom soutěž zrušili, nějakou smlouvu bychom s ní nejspíš museli uzavřít,“ uvažoval Mašek.

Jednatele reklamní a produkční společnosti Petra Kofroně postup úřadu pobouřil. „Rozhodnutí považuji za naprosto nepochopitelné. Tak, jak vyžaduje zákon, jsme v referencích čestným prohlášením doložili zakázky, které jsme dělali v rámci loňského vinobraní a které v součtu překračovaly hodnotu pěti milionů korun. Nechápu, jak může úřad rozesílat tiskové zprávy, aniž by si celou věc ověřil a dřív, než nám skončí lhůta pro podání rozkladu, který právě připravujeme,“ zlobil se Kofroň.

Jako velké poškození svého jména vnímá hrozbu zařazení na černou listinu. „Pracujeme sice hlavně pro klienty z řad firem, a neúčastníme se velkého počtu veřejných soutěží, ale každému je jistě zřejmé, jak nás tahle kauza v očích klientů poškodí,“ dodal Kofroň.

Pravomoc trestat zápisem na černou listinu získal úřad letos. „Na takzvaný blacklist vedený Ministerstvem pro místní rozvoj jsou na tři roky zapsáni uchazeči, u kterých Úřad pro ochranu hospodářské soutěže ve správním řízení zjistí, že v zadávacím řízení uvedli nepravdivé údaje, jež měly vliv na prokazování kvalifikace,“ sdělil místopředseda ÚOHS Kamil Rudolecký.

Kofroň je přesvědčen, že v rozkladovém řízení doloží, že podklady, které v soutěži předložil, byly korektní.