Manželka a dcera Jiřího Antla z Ruprechtova si půjčily peníze. Nezaplatily však jednu splátku a hrozilo jim zabavení domu. Do případu se tak Antl vložil a byl nemile překvapen.

Zjistil, že rodina naletěla podvodníkům ze Šumperku. Smlouva na půjčku, kterou podepsaly, byla neplatná. Snažil se tedy zabránit exekuci na dům. Zajel přímo do hlavní pobočky v Šumperku, kde získal zásadní výpověď od exekutora Bohumíra Krestýna. „K exekutorskému zápisu jsem nevydal souhlas. Je tedy neplatný,“ uvedl tehdy Krestýn. Na pobočce v Olomouci ovšem smlouvy někdo zfalšoval. Krestýn proto podal trestní oznámení na neznámou osobu. Antl má navíc znalecký posudek, který jednoznačně dosvědčuje, že podpis exekutora nepatří jedné a té samé osobě. Důkazy přesto policistům nestačí.

Laxní příštup k případu

A Antl musel k soudu. Policisté totiž nebrali ohled na to, že je exekuce neplatná. Na základě potvrzení soud sice dražbu zastavil, ale nechal lichvářům zástavní právo.

Vyškovští policisté předali případ kolegům do Olomouce, kde měla šumperská firma pobočku. „Několik měsíců tak spis ležel ladem a nic se opět nedělo,“ vzpomínal Antl. Rozhodl se proto obrátit na exekutorskou komoru. Tam mu ale také nepomohli.

Už téměř pět let Antl tak jedná na vlastní pěst a neví, co bude dál. „Neustále shromažďuji důkazy o tom, že jsou to podvodníci a dávám je policii, ta je ale asi slepá,“ zlobil se Antl.

Podařilo se mu třeba zjistit, že lichváři zfalšovali dokonce sto šestačtyřicet podpisů. V době, kdy si jeho rodina peníze půjčila, dokonce pobočka v Olomouci už dva roky neměla oficiálně existovat.

Právě olomoučtí policisté pro Antla dobré zprávy nemají. „Zatím se mi nepodařilo zjistit přesnější informace,“ uvedla mluvčí olomouckých policistů Marta Vlachová.

Ztracená důvěra

Uř dříve ale muži zákona z Olomouce naznali, že dražba byla v souladu se zákonem. To zvedlo Antla ze židle. Obrátil se proto na Krajské zastupitelství v Olomouci. „Případ dostala na starosti prokurátorka Šárka Bobáková. Poznala, že nás podvedli, a také to napsala do hodnocení případu, které pak poslala na okresní prokuraturu,“ pokračoval Antl.

Důvěru v policisty už ale ztratil. „Na základě mé stížnosti soud určil policisty, kteří se případem budou zabývat. Byl bych rád, kdyby ho vyšetřovali policisté odjinud, klidně třeba z Rakouska. Mrzí mě, že na naše policisty platím daně a výsledný efekt je nulový,“ zamrzelo Antla.
Řešení celé situace se ještě na nějaký čas oddálí. „Soud jednání odročil a netrpělivě čekám na další líčení,“ uzavřel Antl.