„Manžel si v době své pracovní pauzy odskočil za bytový dům, kde v klidu postával a pil kávu. Pachatel se k němu nenápadně zezadu přiblížil tak, aby ho neviděl. Jakmile se otočil, stál za jeho zády s cigaretou v ruce, kterou mu chtěl hodit do kávy,“ popisovala situaci z ledna obyvatelka Rousínova, která si kvůli obavám o bezpečnost nepřála uvedení jména. Redakce Vyškovského deníku ale její jméno zná.

Napadení podle ní záhy nabralo na intenzitě. „Muž se lekl, když nevěděl, co se v ten moment děje, proto se zeptal, „o co jde“. Pachatel neváhal, ihned po něm skočil a začal s bezdůvodným bitím. Nabádal ho k tomu, aby si klekl a poté, aby skočil do potoka. Útočník měl takovou sílu, že při tom manželovi utrhl kapuci, která byla pevně přišita k bundě,“ vzpomínala žena.

Ilustrační foto
Stržený sběrač přerušil provoz na trati mezi Křenovicemi a Brnem

Do útoku mladík záhy zapojil i psa. „Nabádal ho slovy „Trhej, trhej“! Pes po muži skočil, roztrhal mu péřovou bundu na cucky a rifle na třásně. Když už se dostal ke svalům, plně se zakousl do nohy a trhal,“ popisovala dramatickou situaci.

Muž se psovi bránil a pokoušel se uniknout. „Silně křičel „pomoc, pomoc“ a oddělával mu tlamu od nohy, přičemž pachatel toho využil a do muže silně kopal ze všech stran „hlava, nehlava“, zejména do oblasti hrudníku a hlavy a křičel slovy „seš mrtvej, seš mrtvej“! Během útoku se snažil vodítkem svázat manželovi nohy,“ pokračovala žena.

V ten moment si napadený myslel, že je konec. „I přesto sebral všechny síly a celý od krve se dobelhal ke zvonkům, kde zazvonil na všechny sousedy. Jakmile zazvonil, pachatel neváhal, silně zatáhl za vodítko a podtrhl muži nohy. Ten spadl na zem, narazil si kostrč a už se nehnul, jen naříkal,“ řekla jeho manželka.

Zámecký park ve Slavkově u Brna. Fontány potřebují modernizaci.
Fontány v zámeckém parku ve Slavkově: potřebují modernizaci nejen estetickou

Jeden z obyvatel bytového domu ale měl slyšet křik o pomoc, aby následně vyběhl s dřevěnou tyčí a psa se snažil odehnat. To se mu podařilo. „Pachatel stál v ústraní a jen všemu přihlížel. Když přiběhli zděšení nájemníci bytového domu křičeli na něj, aby si toho psa zavolal, ale on jen stál a stále přihlížel. Nájemníci muže odtáhli za hlavní dveře a pachatel společně se psem odešli v klidu domů,“ dodala obyvatelka Rousínova.

Muž byl odvezen záchrannou službou a následně hospitalizován pro mnohočetné tržné rány horních a dolních končetin, fraktury žeber a nosu nebo podlitiny celého těla. „Měla ho skutečně v péči naše záchranářská posádka. Pacient utrpěl také četné pohmožděniny, po ošetření jsme jej transportovali do vyškovské nemocnice,“ potvrdila mluvčí jihomoravských záchranářů Michaela Bothová.

Zranění jsou patrná na přiložených fotografiích. „Kriminalisté na základě výpovědí svědků zjistili totožnost podezřelého, kterého ještě téhož dne zadrželi. Agresor je nyní podezřelý z pokusu o těžké ublížení na zdraví a výtržnictví. Soudce jej na návrh státního zástupce poslal do vazby, aby v trestné činnosti nemohl pokračovat,“ sdělil k případu policejní mluvčí David Chaloupka.

Brány Pivovaru Vyškov jsou už roky zavřené.
Vyškovský pivovar: stížnost soud zamítl, další využití areálu je ale daleko

Policisté už dříve řešili případ, kdy útočník využíval psa, také v minulosti například na Brněnsku v Malešovicích.

„Majitel domu se omluvil z jednání s exekutorem a po chvíli se ve dveřích objevil se svým psem, kterého na něj neváhal poštvat. Pracovník soudu pohotově unikl za vchodové dveře. Když však chvátal k autu, zvíře jej dostihlo a znovu na něj útočilo. Exkutora zachránil elektrický paralyzér, kterého se nejméně padesátikilový rotvajler na chvíli zalekl. Pracovník soudu pak rychle unikl do svého auta,“ vzpomínal za policisty Bohumil Malášek.

ÚTOK V ROUSÍNOVĚ

- 10. ledna 2022 poblíž bytového domu.

- Útočit měl mladý muž v kapuci se psem.

- Údajně bezdůvodně napadl dalšího muže.

- Využil i svého amerického stafordširského teriéra.