DISKUTUJTE DOLE POD ČLÁNKEM

Místo čtyř skutečně prodaných kuchyňských chňapek si bývalá vedoucí skladu vyškovské nemocnice Dana Smutníková měla podle obžaloby při nákupech do skladu upravit paragon na čtyřicet kusů a patřičně upravit i cenu. Že i na desítkách dalších účtenek došlo k navýšení počtu kusů a cen zboží, potvrdili i prodavači. Alespoň to vyplývá ze svědeckých výpovědí, které přečetl předseda vyškovského okresního soudu Karel Menšík na včerejším hlavním líčení. Výpovědi se sobě podobaly vesměs jako vejce vejci.

„Udělali jsme kopie tiskopisů za dvanáct stovek, nikoli za třináct tisíc. Prodali jsme etikety za šest set šedesát korun, nikoli za šest tisíc šest set šedesát. Cena čtyři sta devadesát devět korun je změněná na pět tisíc čtyři sta devadesát devět. Na prodejně jsme nikdy neprodali čtyřicet kusů kostýmků jednorázově,“ tvrdilo několik desítek prodavačů zejména textilního a papírenského zboží.

Jejich slova prokázala, že s paragony někdo manipuloval.
Smutníková dostala možnost se k výpovědím vyjádřit, ale rozhodla se mlčet.

Protože ani jedna strana nepožadovala doplnění dokazování, došlo na závěrečné řeči.

Podle žalobce Aleše Vrzala Smutníkové přitěžuje výrazná škoda a dlouhodobé konání trestné činnosti. Obžaloba měla prokázat, že nákupy za hotové prováděla výhradně ona. „Navrhuji nepodmíněný trest tři až čtyři roky ve věznici s dozorem a zákaz výkonu činnosti odpovědného pracovníka po dobu tří až čtyř let a nahradit nemocnici škodu,“ uvedl státní zástupce Aleš Vrzal.

Podle jeho slov využila Smutníková faktu, že ve skladu byla nedostatečná kontrola. To ji ale nezbavuje odpovědnosti. Naopak státní zástupce je toho názoru, že jí tato skutečnost přitěžuje. Jako vedoucí skladu nedostatky znala a místo, aby na ně upozornila, zneužila je.

Vyškovská nemocnice požaduje vrátit peníze. „Navrhuji, aby obžalovaná uhradila celkovou škodu,“ řekla zmocněnkyně nemocnice Taťána Menoušková.

Obhájce Smutníkové, brněnský advokát Aleš Krochmalny, ale trvá na nevině své klientky. Podle něho nebylo prokázané, že by pozměňování dokladů provedla Smutníková. Neprokázal se její úmysl ani obohacení. První mimořádná inventura prý dokonce naznala padesátitisícový přebytek, teprve druhá padesátitisícový schodek. To podle obhájce negativně vypovídá o systému v nemocnici. Podle Krochmalnyho se prokázalo, že nákupy prováděla i údržba. Poukazoval i na další rozpory ve svědeckých výpovědích a další údaje, které by měly jeho klientce pomoci. „Do systému hospodaření mohly zasahovat třetí osoby. Odkazuji na listinné důkazy. Po zákazu vstupu do skladu bylo jménem Smutníkové ještě o dva dny později vydávané zboží. Je nemožné, aby nesrovnalosti ve skladu trvaly pět let bez toho, aby o nich nevěděly třetí osoby,“ pronesl obhájce.

Ten trvá na tom, že zboží bylo vydáno a spotřebováno, žádná škoda tedy nevznikla. Vyčíslená škoda má být jen rozdílem korunových hodnot.
To, jak jeho závěrečná řeč zapůsobila na soudce, se obhájce se Smutníkovou dozvědí už ve čtvrtek 12. března v jedenáct hodin.

Devětačtyřicetiletá Smutníková je obviněná z podvodu. Horní trestní hranice je až osm let vězení. Přilepšovat si měla od roku 2000 do června 2005. Manko vysvětlila chaosem v tiskopisech a zaplatila ho. Kontrola ale odhalila další rozpory. Ředitelka vyškovské nemocnice Věra Seidlová přiznala, že selhala kontrola nadřízených pracovníků.

ON - LINE PŘEPIS ZE SOUDNÍ SÍNĚ

10.30 - Hlavní líčení bylo odrečené na 12. března.

10.15 - Soudce čte další skupinu výpovědí. Smutníková se zatím nevyjádřila

9.50 - Výpovědi se sobě hodně podobají. Prodali jen jeden kus, nikoliv desítky.

9.45
- Jiný prodavač říká, že neprodali naráz padesát pyžam, ale jen jedno za dvě stě padesát korun

9.30 - Pokračuje soudcův monolog. Čte výpovědi. Prodavači vesměs tvrdí, že nikdy neprodávali tak velké množství. Poznali, že paragony přepisovala. Místo jedné chňapky je napsaných čtyřicet. Kupovala dva kostýmky ve slevě za dvanáct set, nikoliv za dvanáct tisíc. Prodali čtyři žárovky, nikoliv čtyřicet.

9.00 - Smutníková má možnost se vyjádřit. Z výpovědí vyplývá, že přepisovala v některých případech ceny a navyšovala počty kusů zboží.

ČTĚTE TAKÉ SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY V PRAVÉM HORNÍM ROHU, NAJDETE TAM TAKÉ FOTOGALERIE