Jedna rodina měla před domem namalovaný obří kosočtverec. Pro další se obyčejný nedělní odjezd z chalupy mění ve strach o zdraví. Další měli bláto v oknech a zabarikádované dveře. Agresivní mládež z Uhřic dělá tamním chalupářům ze života peklo. Lidem, kteří se doposud báli promluvit, dochází trpělivost. Tlačí na vedení obce, aby dlouhodobé problémy konečně nějak řešilo.

„Starosta nám pořád dokola opakoval, že jde jen o obyčejný sousedský spor, který se nikoho jiného netýká. Ale podařilo se nám najít další chalupáře, kteří mají s místními výrostky stejné problémy a jsou ochotní jít do toho s námi,“ řekli třeba manželé Němcovi.

Podle nich se mladí zaměřují hlavně na Brňany. „Nadávají nám hajzli z Brna, brněnská verbež a podobně,“ postěžovala Němcová. Redakci Vyškovského Deníku Rovnosti se podařilo kontaktovat i další postižené. Trvali ovšem ze strachu z odvety na anonymitě. „Dočetla jsem se ve Vyškovském Deníku, jaké má paní Němcová problémy. Konečně vidím, že v tom nejsem sama,“ řekla žena, jejíž jméno redakce zná.

V poslední době si prý vyslechla nejednu nadávku. Musí prý snášet svícení laserem do nočních oken, vyzvánění na zvonky uprostřed noci, sprostá gesta. „Pro někoho se to může zdát jako maličkosti. Dneska je to jenom kosočtverec. Ale co by mohlo být zítra? Hákový kříž? Vytlučená okna?“ ptala se.

Ta doufala, že starosta konečně začne situaci řešit. „Přišli jsme sem hledat klid. Obce si pořád stěžují, že lidé utíkají do měst. Tak proč si neváží těch, kdo přijdou na vesnici. Nechápu, proč dovolí, aby věci zašly tak daleko,“ nechápe stěžovatelka. Ta ví i o dalších chalupářích a přistěhovalcích, kteří mají s uhřickou mládeží velké potíže.
Jiní viní starostu z vlažného přístupu. „Obecní úřad to musí začít řešit. Vždyť jeden z mladíků, který vyhrožoval, že nám podpálí barák, je syn jednoho ze zastupitelů,“ tvrdila Renata Němcová. Starosta obce Jaromír Handl sám před časem přiznal, že je takřka bezmocný. „Co může obec dělat? I policie od toho dala ruce pryč. Zakázat mladým, aby se tam scházeli, nemůžu. Nevím, co podniknout,“ řekl Handl.

Pod tlakem ale udělal první kroky. Podle místostarosty Josefa Mezuláníka se na obecním úřadu uskutečnila schůze. Na ní zastupitelé vyzvali rodiče, aby mládence napomenuli. Němcová doufá, že po návratu starosty z dovolené se splní i slíbené sezení, kde proti sobě usednou všechny strany. I druhá strana konfliktu si totiž přeje, aby už byl na vesnici klid. „Nechceme trávit hnusné víkendy,“ řekla Jaroslava Flajsarová, která má dva mladé syny.

Ta ale hodně viny vidí i na chalupářích. „Neříkám, že jsou kluci svatí. Ale jednání Němcové už hraničí s hysterií. Sousedka z druhé strany už je také to samé. Dělají jenom peklo. Teď byl čtrnáct dní klid, protože jsme kluky napomenuli. Ale zkuste uhlídat dvacetileté hochy. A Němcová provokuje tím, že si na kameru natáčí i skupinku, která si jenom povídá pod stromem,“ krčí rameny Flajsarová.

Neshody s mládeží, která se srocuje na obecním pozemku nedaleko chalupy Němcových, už přerostly téměř ve válku. „Dělají nám úmyslně naschvály. Provokují. V neděli jich tady postávalo šestnáct a vyčkávali, co bude. Byli jsme strašně vystresovaní,“ řekla Němcová.

Chtěla prý předejít konfrontaci, a tak v osm hodin večer zavolala polici. Dlouho se ale nemohla dočkat, a tak nakonec s hlavou staženou mezi rameny v rychlosti Němcovi odjeli. „Když se manžel o něco později vracel na chalupu pro zapomenutou peněženku, nebyla tam už ani noha. Odešli na promítání letního kina,“ dodala Němcová. Policejní hlídka tak zůstala tentokrát bez práce.

Mládež se podle Němcové schází nedaleko jejich domku v lokalitě zvané V chaloupkách na obecním pozemku u cesty vedoucí k zemědělskému družstvu. Vysedává u garáží, popíjí a hlučně se baví dlouho do noci u táboráku. Neshody se údajně táhnou od léta před třemi roky, kdy Němcovi nechali vykázat stanující táborníky, kteří se chovali hlučně a vandalsky. Od urážek, vulgárních nadávek a naschválů, jako provokativního túrování motorek a aut, nočního zvonění na domovní zvonek a házení odpadků do zahrady, už zloba prý přerostla do ničení domku a fyzické napadení.

Dvakrát už došlo na jednání u přestupkové komise městského úřadu v Bučovicích a třikrát prý Němcová zavolala i policii. „Jenže policisté nám řekli, že pokud nechytíme přímo někoho za límec, tak s tím nic nenadělají. Jenom nám doporučili jejich jednání natočit,“ řekla chalupářka.

Policie nyní případ vyšetřuje jako přestupek. „Prokopnutím dveří a vysazením oken Němcových došlo k třítisícové škodě. Doporučuji všem lidem v podobné situaci nahlásit protiprávní jednání na policii,“ prohlásil vyškovský policejní mluvčí Alois Gryc.