„Dosud máme na Vyškovsku za sebou 78 kontrol. Pokuty ve výši od jednoho do dvou a půl tisíce korun jsme uložili 26 podnikatelským subjektům. Celkem vyšly na 23 500 korun. Zaplatily je formou příkazu na místě. U pěti jsme pak podali návrh na zahájení správního řízení," přiblížil mluvčí České obchodní inspekce Jiří Fröhlich.

Nejvyšší pokuta za dva a půl tisíce korun připadla na jednu z vyškovských restaurací. A to za nedodržení deklarované míry vína. „Mezi další prohřešky patřilo neseznámení spotřebitele s cenou výrobků, porušení informačních povinností o nich, porušení poctivosti prodeje, tedy že neprodávali výrobky v uváděné hmotnosti nebo míře, a nevystavení dokladu o převzetí objednávky se všemi zákonnými náležitostmi," popsal ředitel odboru kontroly inspektorátu České obchodní inspekce Aleš Havíř.

Kontroly do jednotlivých regionů jezdí na základě podání spotřebitelů i podle plánovaných kontrolních akcí. „Obyvatelé Vyškovska nás kontaktují obdobně jako spotřebitelé z jiných regionů Jihomoravského a Zlínského kraje," řekl Havíř a dodal, že kontroly na Vyškovsku se konají několikrát do týdne.

kde byly kontroly
Bošovice, Brankovice, Bučovice, Holubice, Hostěrádky–Rešov, Ivanovice na Hané, Křenovice, Křižanovice, Rostěnice-Zvonovice, Rousínov, Slavkov u Brna, Topolany, Vyškov

Co se při nich odehrává, popsal jednatel společnosti Destila, která je provozovatelem pivovaru ve Slavkově u Brna, Jiří Hořava. Součástí podniku je i restaurace. „Právě v ní jsme měli kontrolu naposledy loni. Samozřejmě dopředu nevíme, že má dorazit. Inspektoři se chovají jako běžní zákazníci, objednají si jídlo a pití. Dívají se třeba, jestli je nalité ve správné míře. Sledují, i jak se obsluha chová. Pak chtějí vidět oprávnění," přiblížil Hořava.

Letos inspekce zavítala například do jedné z prodejen elektroniky ve Vyškově. „Podívají se, jak probíhá prodej. Je například nejen naší povinností, ale i slušností popsat výrobek. Následně sledují záruku, paragon i to, jestli neprodáváme zakázané zboží, které mají na seznamu. To, že jde o kontrolory, se dozvíme, až odevzdáme paragon," popsal vedoucí prodejny, který si nepřál zveřejnit jméno.

Podle něj se kontroloři dostaví asi jednou za rok. „Obchodů je hodně a zaměstnanců inspekce poměrně málo. Častěji chodí do prodejen, kterou někdo nahlásí. Ať už nespokojený zákazník s tím, že mu třeba byla špatně vyřízená reklamace, nebo konkurence. A není to nic, co by se nestávalo. Kdo ale kontrolory poslal, se nedozvíme," pokrčil rameny vedoucí.

S tím souhlasí i Hořava. „Jenomže kontrolor nemůže říct, jestli ho poslala konkurence, ale někdy to třeba jen trochu naznačí. Na druhou stranu, pokud se podnikání dělá dobře, není se čeho bát," je přesvědčený slavkovský jednatel.

V okrese Vyškov dosud inspekce zjistila porušení zákona u třiatřiceti procent kontrol. „Vzhledem k tomu, že celorepublikový průměr je k dnešnímu dni jednačtyřicet procent, patří Vyškovsko v letošním roce ke klidnějším regionům, kde nedochází tak často k porušení zákona jako v jiných částech republiky," zhodnotil mluvčí obchodní inspekce.