„Je dobré, aby si účastníci provozu uvědomili, že když ohrozí více než sedm lidí riskantní jízdou, tak to může být kvalifikované jako zločin obecného ohrožení,“ vysvětloval přísný trest státní zástupce Radek Hůlka.

Zmínil, že právě za obecné ohrožení hrozí viníkům trest v rozmezí tří až osmi roků za mřížemi. „Obžalovanému se současně ukládá, aby ve zkušební době podle svých sil uhradil způsobenou škodu. Rovněž pro něj platí zákaz řízení všech motorových vozidel na dobu šesti let,“ sdělila soudkyně Zdeňka Kalová.

Srážka autobusu a osobního auta zavřela v úterý odpoledne silnici I/50 v Bučovicích na Vyškovsku, vážnou dopravní nehodu nepřežil jeden muž.
Tragická nehoda na I/50 v Bučovicích: při střetu auta s autobusem zemřel muž

Cizinec si rozsudek vyslechl na veřejném líčení u okresního soudu ve Vyškově. „Byl vyhoštěn z území České republiky, přičemž lhůta k vycestování mu byla stanovena do druhého května,“ doplnila soudkyně.

Zdroj: Policie ČR

Další podrobnosti o jeho původu nesdělila, podle dřívějšího prohlášení policistů však odsouzený muž pochází ze země mimo území států Evropské unie.

Na dálnici D1 u Velešovic na Vyškovsku se v úterý ráno srazila dodávka s osobním autem.
Bouračka u Velešovic. Zraněného muže vezla sanitka do nemocnice ve Vyškově

Muž se kolem policistů prohnal v ranní špičce vytvořenou záchranářskou uličkou. „V dodávce se jej vydali zastavit a zkontrolovat, ale cizinec v autě zareagoval zcela opačně a snažil se hlídce ujet. Dálniční pronásledování pokračovalo až na sjezd u brněnské Slatiny, kde se šofér na křižovatce otočil a ujížděl po dálnici zpět na Vyškov. Během riskantní jízdy opakovaně blokoval pronásledující hlídku a nebezpečnými manévry ohrožoval i všechny kolem sebe,“ popisoval tehdy chování řidiče policejní mluvčí Petr Vala.

Zběsile ujíždějící řidič porušil hned několik předpisů a ohrožoval další řidiče.
VIDEO: Honička na Vyškovsku. Podívejte se na zběsilou jízdu opilého cizince

Cizinec následně z dálnice sjel u Holubic a pokračoval v riskantním ujíždění ve směru na Slavkov u Brna. Ale ještě před ním odbočil na Křenovice a následně i na Holubice. Překážkou pro něj nebyla ani uzavírka místní silnice. „V ní se ale nerozpakoval přes pole v plné rychlosti objet traktor a i plně naložený nákladní vůz. Jeho cesta skončila před Holubicemi, kde ho nakonec policisté za použití služebního auta zastavili,“ dodal mluvčí.

V automobilu se kromě řidiče nacházeli i dva spolujezdci. Šofér měl na místě pozitivní zkoušku na alkohol, v dechu mu policisté naměřili přes jedno promile alkoholu.