Prázdniny lákají většinu lidí ke sportu. Dát si ale pivo, a jet neosvětlený několik kilometrů domů se nyní nemusí cyklistům na Vyškovsku vyplatit. Policisté si na ně totiž o prázdninách posvítí ještě důkladněji, než jindy. Pozor by si měly dát i děti, které nemají ochranné přilby.

„V letních měsících policisté zaměřují kontroly nejen na řidiče motorových vozidel, ale i na cyklisty. Jde především o dodržování povinné výbavy kola a také požití alkoholu. Od začátku letošního roku jsme na Vyškovsku blokově řešili šest cyklistů. Pokuty činí tisíc tři sta korun. Ve všech případech šlo o povinnou výbavu,“ informovala tisková mluvčí vyškovských policistů Alice Navrátilová.

Cyklisté na Vyškovsku dostávají pokuty především za špatně vybavené kolo. Nejčastěji jezdí bez světel. „Co se týká letních měsíců, kdy vyjíždí na silnice daleko více kolařů než v chladnějším období, je statistika příznivá. V červnu šlo o jednoho hříšníka, který opět neměl povinnou výbavu a v červenci dva kontrolovaní výletníci neměli osvětlení,“ objasnila případy Navrátilová.

O prázdninách se na silnicích, podle policejních statistik, zranili už čtyři cyklisté. Jednalo se o jednu těžce zraněnou ženu, jednoho středně těžce zraněného muže a další dvě zranění, které odborníci posoudili jako lehká.

Poslední úraz cyklisty se přitom stal nedávno. Ten navíc nehodu nezavinil. „Poslední případ je ze začátku srpna. Došlo k němu krátce před druhou hodinou odpolední před obcí Nesovice na frekventované silnici E50. Řidič nákladní soupravy MAN jedoucí směrem od Brankovic předjížděl muže na kole. Bohužel tak nešťastně, že nedodržel bezpečný boční odstup. Cedulí označující nadměrný náklad zachytil sedmatřicetiletého cyklistu. Ten při srážce utrpěl středně těžké zranění ramene a byl letecky převezen do Fakultní nemocnice Brno Bohunice. U obou účastníků vyloučila Policie požití alkoholu před jízdou,“ doplnila Navrátilová.

Cyklisté jsou naštěstí v dodržování pravidel silničního provozu a pití alkoholu opatrnější než řidiči motorových vozidel. Přesto jich už několik letos kvůli požití alkoholu policie zadržela. „V minulém roce jsme řešili čtyři opilé cyklisty, letos zatím pouze dva. Posledního jsme řešili zrovna minulý víkend,“ objasnila tisková mluvčí policistů.

Velkou roli hraje podle veřejnosti zodpovědnost. „Nerad míchám sport a pití alkoholu dohromady. Jednou se buď pije a nebo sportuje. Proto, když jezdím na kole, rozhodně si hlídám, abych nic nevypil,“ uvedl státní úředník z Vyškova Pavel Tomášek.

Podle zdravotníků se ale případy pořád opakují. „Myslím si, že úrazů cyklistů je zhruba stejné množství, jako v minulém roce. Do nemocnice nám je vozí už bez helmy, takže těžko říct, jestli ji většina má. Každopádně může zachránit i život,“ řekl primář chirurgického oddělení František Jagoš.