Demonstrací chtějí její organizátorky vyjádřit nesouhlas s nedostatečně přísným trestem a upozornit na údajně celkovou systémovou chybu.

„Podle odborníků panuje v soudnictví dlouhodobý podstav soudních znalců a mnozí z nich, stejně jako mnozí soudci, nejsou v oblasti psychického traumatu pramenícího ze sexuálních útoků, zneužívání či obtěžování, dostatečně vzdělaní a berou je na lehkou váhu. To považujeme za zcela nepřípustné," vyjádřily se organizátorky demonstrace Kristýna Chocholáčová a Jana Nečasová.

Krajský soud v Brně.
Měla začít oběť. Soud v Brně vysvětloval, proč dal muži podmínku za znásilnění

Akce začala v šest hodin na prostranství před budovou Krajského soudu v Brně, asi po hodině měla pokračovat přes náměstí Svobody a Masarykovou ulici na Zelný trh. Svou záštitu akci poskytla česká pobočka mezinárodního hnutí Amnesty International.

„Oslovily jsme také další organizace, jež se tématem zabývají, jmenovitě Konsent, Moderní sebeobranu, Spondeu, Persefonu, Bílý kruh bezpečí, Bez trestu, Pod svícnem, Nesehnutí, SdruŽeny, Ligu lidských práv, Kancelář veřejného ochránce práv a další," vyjmenovaly organizátorky.

Některé ze zmíněných organizací měly na místě své řečnice. Kromě toho vystoupila například socioložka a právnička Petra Havlíková, která vypracovávala analýzu opakovaného duševního zraňování, rozporů a stereotypů v rozsudcích u sexuálních trestných činů.

  • Podívejte se, jak to na místě ze začátku vypadalo

„Často jsme se setkávali s bagatelizací či popíráním důsledků znásilnění na oběti. Trestné činy jsou rámovány jako ojedinělý exces z jinak řádného života pachatelů,” popsala výsledky analýzy Havlíková.

Na demonstraci se mimo jiné otvírala témata jako je nízká míra objasněných sexuálních činů v Česku, délka procesů, psychologie oběti, konkrétní případy či nejčastější mýty panující kolem znásilnění.