„Hned v lednu ukradli z volně přístupného prostoru v Boskovicích přes půl tuny kovového odpadu, který pak prodali ve výkupně druhotných surovin a způsobili tak škodu ve výši asi tři tisíce korun. Krást se vydali také například do Svitávky, kde vzali tabule plechu, litinové mříže určené na kanály, dráty a trubky. Od silnice mezi obcemi Lhota Rapotina a Obora pak zase vytrhali trubky tvořící část konstrukce svodidla a způsobili tak silničářům škodu za dalších téměř pět tisíc korun," popsala policejní mluvčí Iva Šebková.

Několikrát se pachatelé vypravili také na pozemek letiště v Bořitově, odkud brali kovové palety, ale odvezli si odtud dokonce i rotační plečku. „Z dalšího letiště, tentokrát v Lažanech, zase odcizili zemědělský vál o hmotnosti téměř sedmi set kilogramů v hodnotě přes pět tisíc korun. Krást vyjížděli i mimo Blanensko. Například v Rosicích z bývalého zemědělského objektu pobrali troje kovová vrata, zábradlí, elektromotor a další věci v ceně patnáct tisíc korun," řekla Šebková.

Největší škodu způsobili po návštěvě obývaného domu a dílny v Kunštátě. „Tam pobrali například čtyři litá kola na osobní auto, cirkulárku, stavební kolečka, přímotopy, ale i speciální vybavení sloužící pro výrobu a zdobení keramiky. Škoda se v tomto případě vyšplhala na sto padesát tisíc korun jen na ukradených věcech. Poškozením vybavení, dveří a oken vznikla další škoda za zhruba padesát tisíc korun," vyčíslila policejní mluvčí.

Oba muže, kteří peníze získané prodejem věcí ve výkupnách používali pro svoji vlastní potřebu, teď policisté stíhají pro podezření ze spáchání trestných činů porušování domovní svobody, krádeže a poškození cizí věci.