Před soudem stojí oba obžalovaní kvůli nevýhodnému prodeji sodovkárny v Tečovicích. „Jako členové představenstva společnosti Jihomoravské pivovary v roce 2006 schválili prodej sodovkárny včetně příslušenství a zásob," uvedl státní zástupce okresního státního zastupitelství v Blansku Jaroslav Horák.

Částka přes šest a půl milionu korun měla být uhrazená celkem ve třech splátkách. „Nejpozději však dva dny před podpisem smlouvy. Podle propozic však zásoby neměly být součástí prodeje. Smlouva byla navíc pro pivovar značně nevýhodná a umožňovala kupujícímu převzít majetek ještě před zaplacením," řekl Horák.

Smlouva podle státního zástupce obsahovala i dodatek o smluvní pokutě, kterou Jihomoravské pivovary zaplatí při nedodržení podmínek. „Kupující firma El Niňo Beverages zaplatila jen první splátku. Společnosti Jihomoravské pivovary tak vznikla škoda čtyři a půl milionu korun," dodal Horák.

Jiří Piňos obvinění odmítá. „Cítím se být nevinný a z vývoje situace jsem překvapený. Zarazilo mě, že spis státní zastupitelství neodložilo," řekl Piňos.

Před soudem se rozhodl vypovídat. „Firma Jihomoravské pivovary byl zbytek velkého krajského podniku, vlajkovou lodí byl vyškovský pivovar. Na něj byly navěšené různé přívažky s většími nebo menšími problémy, jedním z těchto přívažků byla právě sodovkárna v Tečovicích," podotkl Piňos.

Podnik byl podle něj dlouhodobě ztrátový. „Táhl společnost postupně ke dnu a proto jsme stáli před rozhodnutím, jestli výrobu ukončit, nebo sodovkárnu prodat. Ukončení výroby by podle posudku vyšlo na dvanáct milionů korun, proto se ministerstvo zemědělství jako jediný akcionář společnosti rozhodlo sodovkárnu prodat," vysvětlil Piňos. Z veřejné obchodní soutěže pak podle něj vzešel jediný nájemce, a to právě společnost El Niňo.

Předsedkyně senátu Zdeňka Kalová však připomněla, že firma El Niňo neakceptovala kupní cenu stanovenou ministerstvem. „Firma navrhla jen částku čtyři sta dvacet tisíc korun bez daně z přidané hodnoty, nepřiložila ani doklad o finančním krytí ceny. V rozhodnutí akcionáře přitom stojí, že pokud nebudou podmínky akceptované, veřejná soutěž se zruší," upozornila Kalová.

Druhý obžalovaný Lubomír Konšel uvedl, že o neodsouhlasení ceny slyší poprvé. „O tom, že by firma El Niňo navrženou cenu neakceptovala a navrhla svoji, jsem vůbec nevěděl. Já osobně jsem s touto firmou nikdy nejednal," řekl Konšel.

Diskuse u soudu se točila i kolem otázky, jestli byl kupec jediný zájemce, který se přihlásil do veřejné soutěže. „Nějaká druhá firma se sice přihlásila, ale při finálním rozhodování už ve hře nebyla. Pravděpodobně tedy nesplnila podmínky, ale přesně už si to nepamatuji," podotkl Lubomír Konšel. Připomněl, že sodovkárně v Tečovicích zrovna v roce 2006 končila desetiletá nájemní lhůta. „Ministerstvo proto muselo rozhodnout, co bude s výrobnou dál," řekl Konšel.

Jako svědek vystoupil Michal Bodnár ze společnosti El Niňo. „Měli jsme zájem stáčet nealkoholické nápoje a hledali jsme firmu, která by to pro nás dělala. Narazili jsme na sodovkárnu v Tečovicích, ale při prohlídce jsem zjistil, že se bude zavírat. Přihlásili jsme se tedy do soutěže, dali jsme nabídku, vyhlásili nás jako vítěze a podepsali jsme smlouvu," uvedl Bodnár.

Jihomoravské pivovary však podle něj nesplnily podmínky smlouvy. „Chyběla část majetku, kterou nám měli předat, v rozporu se smlouvou navíc pivovar dál prodával nealkoholické nápoje. Proto jsme vzhledem k pokutám pro pivovar zaplatili jen první splátku," dodal Bodnár.

Hlavní líčení bude pokračovat ve čtvrtek dalším dokazováním. Soud předvolá další svědky.