Kolem čtyřiceti nádob označených symboly pro nebezpečné látky leželo na půdě jednoho přístavku určeného k demolici. „Na místo vyrazili hasiči i policisté. Ti situaci vyšetřili, ale vzhledem k tomu, že se nejednalo o trestný čin ani přestupek, přenechali místo hasičům," uvedla mluvčí vyškovských policistů Iva Šebková.

Krátce po ohlášení nálezu vyjela do Nesovic kromě jednotky hasičů z Vyškova a Bučovic i chemická jednotka z laboratoře z Tišnova. „Hasiči zasahující v dýchajících přístrojích vytyčili nebezpečnou zónu. Při průzkumu půdy našli dřevěné krabice a nádoby s desítkami látek ve skleněných i kovových obalech o obsahu od sto mililitrů po dvacet litrů, a také látky v papírových obalech. Chemikálie byly označené symboly pro nebezpečné látky," popsal nález mluvčí jihomoravských hasičů Jaroslav Haid.

Některé z nádob měly porušené obaly. „I když byl na půdě pronikavý zápach, prvotní měření ani další monitoring speciální detekční technikou neprokázaly zvýšenou koncentraci nebezpečných škodlivin v ovzduší. Měření vyloučilo i případné ohrožení obyvatel obce," ujistil Haid.

Nakonec se ukázalo, že nalezené nádoby obsahují odhadem dvacet až čtyřicet let staré chemikálie používané v zemědělství, tedy různé pesticidy a hnojiva. „Šlo o víc než třicet druhů přípravků, dnes už vesměs nepoužívaných, v celkovém množství přes dvě stě kilogramů," doplnil mluvčí.

Po zadokumentování nálezu na půdě dorazili do Nesovic pracovníci sanační firmy. Ti staré zemědělské chemikálie přeložili do přepravních nádob a odvezli k ekologické likvidaci.

Podle nesovického starosty Vítězslava Rešky patřil přístavek muži, který dřív pracoval ve firmě vyrábějící právě chemické přípravky pro zemědělství. „Očividně si tak něco z práce odnesl domů. Když pak zemřel, zůstalo vše uložené v přístavku, kde o tom nikdo nevěděl. Důležité ale je, že to nijak neohrožuje okolí," podotkl Reška.

Současným majitelem přístavku, kde dělníci chemikálie našli, je Ředitelství silnic a dálnic. To totiž skoupilo domy a stavby kolem křižovatky silnice I/50, kde právě v těchto týdnech začaly přípravné práce na rozsáhlou rekonstrukci. „Bohužel zatím nemáme přesné informace o tom, co se vlastně ve zmiňovaném přístavku našlo. Jak to bude s likvidací, tak zatím nemůžu říct," uvedla mluvčí Ředitelství silnic a dálnic Nina Ledvinová.