Požár, který zanechal svoji vizitku na třech domech, včera časně z rána řádil v Pustiměři. Na dvoře jednoho ze stavení se totiž zatím z neobjasněných příčin vznítila dílna.

K ohni, který vypukl krátce po druhé hodině ráno, vyjíždělo osm požárních jednotek. Z toho tři profesionální z Vyškova, Bučovic, Slavkova a dobrovolné z Pustiměře, Drnovic, Ivanovic na Hané, Vyškova a Drysic.

Požár vypukl v dřevěné kůlně jednoho z domů. Ta spolu se střechou nad jeho obytnou částí lehla popelem. Oheň se však rozšířil také na střechu a půdu vedlejšího dvoupodlažního rodinného domu. Třetí dům, který stál dále od požářiště, poškodil silný žár.

„Požár byl mimořádně obtížný, protože uvnitř se nacházel samý hořlavý materiál, jako je dřevo a staré železo. Celou dobu jsme museli zasahovat v dýchací technice. Nyní musíme vynášet ohromné množství ohořelých zbytků do kontejneru,“ popsal zásah včera dopoledne velitel dobrovolných hasičů z Drnovic Antonín Bastl. Doplnil, že při hašení jednotky využívaly také speciální smáčedla.

Tři generace rodiny z dvoupodlažního domu v noci probudili lidé, kteří také požár ohlásili operačnímu středisku. „Volalo strašně moc lidí. Sousedé naproti, kteří seděli ještě na zahradě, a také kluci, kteří jeli ze zábavy,“ řekla obyvatelka domu Kamila Brandýsová. Podle ní i jejich příbuzných se v jednom z jejich bytů nyní nebude dát bydlet.

O tom, proč k takovému neštěstí došlo, rodina spekuluje. „Nevíme, jak se to mohlo stát, možná z nedbalosti, možná soused něco svařoval. Nic jsme ale neslyšeli. Mají i nějaké problémy v rodině, jeho manželka je už delší dobu v nemocnici,“ doplnila Brandýsová.

Hasiči ukončili svůj zásah krátce po patnácté hodině. Zranění při požáru neunikli tři lidé. „Dva muži se nadýchali zplodin hoření, jednoho zdravotníci ošetřili na místě. Druhého s podezřením na otravu toxickými zplodinami převezli do nemocnice.

Na místě ošetřili i třetího muže, který utrpěl odřeniny na rukou. Protože třiašedesátiletý obyvatel nejvíce zasaženého domu se psychicky zhroutil, k zásahu vyjel také psycholog krajského hasičského sboru,“ uvedl mluvčí jihomoravských hasičů Jaroslav Haid. Doplnil, že požár způsobil třímilionovou škodu. Jeho příčinu vyšetřovatel zatím zjišťuje, není však vyloučená nedbalost obyvatele domu.