Podle zástupců firmy jde ale o zbytečný poplach. Jedná se totiž o výrobek Prestab, který má sloužit právě k obnově lomu. Policii se nicméně nelíbí, že nákladní auta, která místem jezdí, znečišťují silnici.

Bahno, které zůstávalo po průjezdu aut na silnici, vadilo jak ivanovickému stavebnímu úřadu, tak policii. „Dohodli jsme se, že v místě firma zatím nic vozit nebude. Co se týká znečištění cest, tak zástupci firmy začali hledat jinou možnost nájezdu do lomu,“ potvrdil místostarosta Ivanovic na Hané Vojtěch Baláš, který se účastnil jednání města spolu se zástupci firem.

Právě jednatel firmy Rekultinvest Josef Bartoš sepsal několik bodů, které má společnost dodržovat, aby problémy nepokračovaly. „Auta, která do lomu zaváží, sice nevlastníme, ale nechceme problémy, takže požadavkům města vyjdeme vstříc. Když vozovku znečistíme, tak ji také uklidíme. Abychom znečištění předešli, tak se auta budou před výjezdem oklepávat. Necháme v lomu udělat panelové klepadlo. Řidiče jsme upozornili, že vozidla budou čistit. Navíc když bude pršet, nebudou auta do lomu jezdit vůbec. Pokusíme se také najít jiný výjezd, aby vozidla nejezdila z hliniště přímo na silnici. Chceme také najíždět z jiného místa,“ vyjmenoval plány Bartoš.

Otazníky kolem znečištění podzemní vody, o kterém už redakce Vyškovského deníku Rovnosti psala, ale zůstávají. „Máme na projekt a také vybraný produkt atesty od výzkumného ústavu z Mostu. Dělali jsme rozbory na wolfram, titan a další prvky. Vše bylo bez problémů. Firma Otčenášek, která pro nás vývoz zajišťuje, naváží ten samý produkt i do Orlovic a nejsou s tím žádné problémy,“ zdůraznil Bartoš.

Za pravdu mu dává i výrobce produktu Prestab, přerovská chemička Precheza, ze které hmota pochází. „Jedná se o výrobek Prestab, který prodáváme našim odběratelům pro potřeby rekultivace na základě schváleného projektu. Jeho výrobu a prodej kontroluje státní autorizovaná osoba,“ potvrdila tisková mluvčí přerovské chemičky Precheza Zuzana Šálková.

Lidé z Ivanovic přesto požadují přezkoumání. Vyslyšeli je inspektoři životního prostředí, kteří žádají prošetření. „Včera ráno došel požadavek k přezkoumání od České inspekce životního prostředí. Zemědělské družstvo z Ivanovic má totiž poblíž lomu studnu, ze které napájí zvířata a bojí se, že by se mohla otrávit. Stejně jako někteří obyvatelé se i vedení družstva bálo znečištění spodních vod a obrátili se proto na odborníky. Na jeho popud se případem inspekce začala zabývat,“ informoval Baláš.Obavy o spodní vodu měl i obyvatel Ivanovic Jan Trnavský. „Mysleli jsme, že tam naváží jen hlínu. Ta hmota je ale spíše červená. Když jsme navíc zjistili, že pochází z chemičky, začali jsme se přirozeně bát. Všude jsou totiž spodní vody, do kterých se chemikálie mohou dostat. Zašli jsme proto na úřad, aby s tím vedení něco udělalo,“ upozornil Trnavský.

Podle jednatele firmy Rekultivest mají ale lidé špatné informace. „Nejedná se o skládku. Pouze se snažíme vrátit lom do původního stavu. Než ho lidé těžbou zničili. Na úřadě nás čeká ještě jedna schůzka, na které budeme řešit podrobnosti ohledně dopravy. Podle fotografií, kterými lidé argumentují, byl na silnici sedlý prach, který jim vadil. Déšť ho ale smyl,“ reagoval Bartoš.

Problémy se znečišťováním komunikací už by tedy měly být vyřešené. Otázkou je, jaký bude výsledek šetření České inspekce životního prostředí. Podle dokumentů by totiž Prestab měl splňovat všechny normy.