Muž zareagoval na inzerát zveřejněný na Facebooku, jenž nabízel investice a zhodnocení peněz. Následně ho kontaktovala domnělá poradkyně, která mu založila účet u zahraniční společnosti. Muž uhradil vstupní poplatek a postupně posílal další částky.

„Když koncem loňského roku žádal vyplacení peněz, byl vyzýván k zaplacení smyšlených poplatků jako daň za převod, rozšíření limitu pro výběr, vyhotovení dokumentů pro převod, daně za výnos a podobně. Po konzultaci s poradkyní bohužel i tyto platby převedl na různé české i zahraniční účty. Přišel tak o více než čtyři miliony korun,“ uvedla policejní mluvčí Alice Musilová.

Policisté, ale například i banky varují před rizikovým chováním na internetu. „Někdy se stačí podívat na recenze dané společnosti, abyste zjistili, že jde o podvod,“ poradila mluvčí.

Velkou chybu nedávno udělala na Vyškovsku také jedna z žen. Zlodějům rozposílala tři a půl milionu. Psali jsme o tom ZDE

Co radí policisté?

  • To, že někdo uvádí, že je evidován v seznamu České národní banky, neznamená, že na něj banka dohlíží.
  • Ani lákavá investice propagovaná známou osobností nezaručuje její bezpečnost. Jméno a tvář této celebrity může být zneužita.
  • Důsledně prozkoumejte každý aspekt investiční nabídky, a to i od osoby, kterou osobně znáte a pokládáte ji za důvěryhodnou. I ta mohla být oklamána.
  • Ani to, že investujete do akcií známé například energetické společnosti, nezaručuje, že nejde o podvod, zvláště když se jedná o nabídku na sociálních sítích.

Podívejte se, jak se bránit

Jak se bránit podvodům na internetu? Podívejte se. | Video: Deník/Lukáš Ivánek