Pokusit se očistit své jméno od nepříjemného přívlastku lupič se snaží Jaroslav Schindler mladší ze Znojma.Podle zjištění Znojemského deníku Rovnost nyní Schindler, který od počátku vinu popírá, očekává jednání o obnově řízení.

Děje se tak více než půl roku poté, kdy znojemský soud za několik let stará přepadení pošťaček odsoudil loni jiného muže. Ten se navíc sám k činu doznal. Schindler dodnes splácí poště peníze, které, jak tvrdí, při loupežných přepadeních neukradl. S napětím nyní očekává, jak se znojemský soud k jeho žádosti o obnovu řízení, na jehož konci by mohl být osvobozující rozsudek, postaví.

„Návrh na obnovu řízení jsme podali už v únoru 2010. Čekalo se ale na soud s Antonínem Škrdlou, který se k loupežím sám přiznal. Nyní mi od soudu přišel dopis, že se koncem března uskuteční jednání o tom, zda se řízení obnoví,“ řekl Schindler.

Mladý muž dodal, že pro očištění svého jména udělá maximum. „Zákonné důvody pro obnovu řízení tady podle mého názoru jsou. Jsou tu noví odsouzení pachatelé, takže si myslím, že k obnově by mělo dojít. Stejně jako já je totiž i Škrdla odsouzený za naprosto stejný čin. Já se navíc nikdy k přepadením nepřiznal. Připomínám, že mne soud odsoudil na základě nepřímých důkazů, tedy pachových stop a výpovědi mého údajného tehdejšího spolupachatele,“ připomněl v kostce Schindler.

Šance na obnovu řízení podle odborníka na trestní právo určitě existuje. „Obnova řízení je mimořádný opravný prostředek. Myslím si, že šance je zde velmi dobrá, přestože byl pan Schindler již pravomocně odsouzen. Jde o to, že po nabytí právní moci původního rozsudku se objevily nové důkazy, které podstatně zpochybňují vinu původně odsouzeného Schindlera,“ nastínil docent Josef Kuchta z katedry trestního práva Masarykovy univerzity.

Znojemský soud tedy bude rozhodovat o případné obnově řízení. „O povolení obnovy řízení totiž musí rozhodnout soud, který rozhodoval v prvním stupni. Na to by pak mělo navázat vlastní jednání soudu. Zda bude ve stejném obsazení, je v pravomoci předsedy soudu. Původní rozsudek, kterým byl pan Schindler již dříve odsouzen, by pak mohl být zrušen,“ vysvětlil Kuchta.

Pokud soud zamítne obnovu řízení, má žadatel ještě jednu možnost. „Pan Schindler se v takovém případě může obrátit se stížností na Ústavní soud, protože by vyčerpal již všechny možnosti,“ dodal Kuchta.

Znojemský soud v minulosti projednával tři případy loupežných přepadení poštovních doručovatelek z let 2003 a 2004. Jako spolupachatele nejprve odsoudil Tomáše Čepuru a Jaroslava Schindlera. Oba si své tresty již odpykali. Loni pak soud ve stejném případě loupežných přepadení odsoudil další dva obviněné. Antonína Škrdlu a Renatu Čučkovou.

První dva obviněné ve věci přepadení pošťaček ale soud neočistil.
Jaroslav Schindler mladší nevynechal jediné z nových přelíčení. Loňský květnový verdikt soudu jej ale viditelně zaskočil. „Tohle jsem naprosto nečekal. K soudu jsem si přišel vyslechnout dlouho očekávaný rozsudek. Absolutně mne ani ve snu nenapadlo, že v rozsudku zazní moje jméno jako spolupachatele. Neznám obžalovaného Škrdlu, osobně neznám ani Čučku, se kterým mne soud nyní spojuje,“ řekl již dříve v reakci na nově odsouzené lidi Schindler.

V prvním případě odsoudil Schindlera a Čepuru senát, jemuž předsedal šéf soudu Jaromír Kapinus. Ten také nyní bude rozhodovat o dalším Schindlerově osudu. „Rozhodovat o obnově řízení budu já,“ potvrdil Deníku Kapinus.