Zástupce školy vyslovil požadavek, aby byl u jednání přítomný i poškozený chlapec a jeho otec Petr Trávníček, kteří v pátek u soudu chyběli. S možností jejich výslechu. Také navrhuje, aby byl znovu vypracovaný znalecký posudek na chlapcův zdravotní stav, jelikož existující posudek se dělal dva roky po úrazu. Trávníčkův právní zástupce si však nemyslí, že je nový posudek potřeba. „Jeho stav je po úrazu ustálený,“ konstatoval.

Zda se chlapec s otcem k příštímu jednání dostaví, je na jejich zvážení. O novém znaleckém posudku zdravotního stavu a o výši odškodnění, které má škola poškozenému zaplatit, bude rozhodovat Okresní soud ve Vyškově čtrnáctého července. „Co se týče nového znaleckého posudku, udělal bych ho, je však třeba vzít v potaz výpovědi svědků,“ reagoval soudce Petr Doležel.

Výše odškodnění se stanovuje podle vážnosti úrazu. „Je těžké rozhodnout, kdo je na tom hůře, jestli někdo, kdo leží v kómatu, anebo člověk, který celý život byl zdravý a posléze ochrnul,“ řekl Doležel.

K soudu v pátek dorazil také ředitel rousínovské základní školy Jiří Kyjovský. „Je na posouzení soudce, aby určil míru poškození,“ podotkl Kyjovský.

Nehoda, při níž chlapec ochrnul, se stala před šesti lety na židovském hřbitově v Rousínově, kam vzal třídu jejich učitel na exkurzi. Na tehdy třináctiletého chlapce spadl několikasetkilogramový náhrobek. Hřbitov není volně přístupný, ale vstup na něj není zakázaný. Škola na něm byla při dějepisné výuce víckrát. Učitel dostal podmínku za těžké ublížení na zdraví z nedbalosti. Nyní je v důchodě. Rodina jeho samotného z ničeho neobviňuje.

Podle původní diagnozy měl být chlapec zcela připoutaný na lůžko, nyní je schopný pohybovat horní polovinou těla. Od pasu dolů je však trvale ochrnutý. „Otec se mu hodně věnuje,“ zdůraznil zástupce žalující strany.

MARIE MRÁZOVÁ