Zhruba o padesát litrů nafty přišla v noci na středu firma, která dlouhodobě nechává svá auta přes noc v Nesovicích kvůli stavbě kanalizace. Třicet litrů zmizelo z náklaďáku, zloděj ovšem nenechal bez povšimnutí ani poblíž stojící dodávku. „Celkově tak způsobil škodu za víc než tři tisíce korun. Nejde totiž jen o pohonné hmoty, je nutné k tomu také připočítat poškození palivové soustavy," informovala mluvčí vyškovské policie Iva Šebková.

Podle nesovického starosty Vítězslava Rešky nejde o první podobnou událost, která se v obci stala v poslední době. „Teď zmizelo asi padesát litrů nafty. Nejde ale o záležitost obce, takže není v mé kompetenci to nějak řešit. Ale v Nesovicích občas k takovým krádežím dochází. Třeba na nádraží," potvrdil Reška.

V uplynulém roce se policistům na Vyškovsku dostalo na stůl sedmnáct takových případů. „Objasnit se nám podařilo jeden z nich. V dubnu loňského roku zloděj odčerpal šedesát litrů nafty v hodnotě přes dva tisíce korun z dodávky zaparkované u jedné z vyškovských prodejen. Poté, co se nám ho podařilo zajistit, jsme přišli na to, že toho má na svědomí mnohem víc. Ze Škody Octavia zaparkované na sídlišti ve Vyškově vysál dvacet litrů nafty a přiznal se ještě ke krádeži čtyřiceti litrů pohonných hmot z Citroenu Berlingo," vyjmenovala Šebková.

Pro spáchání trestného činu krádeže tak zloději hrozil ve zkráceném přípravném řízení až dvouletý pobyt za mřížemi, což je podle policejní mluvčí horní hranice trestu.

Případ s největší škodou způsobený v loňském roce pak její kolegové řešili v březnu. Šlo o vloupání do bývalého areálu vícemilického zemědělského družstva, který byl nezajištěný. Pachatel si odtamtud odnesl mnoho desítek litrů nafty a způsobil celkovou škodu dosahující bezmála osmnácti tisíc korun. „Do ní majitel započítal i poškození víčka nádrže traktoru a návěsu," doplnila policejní mluvčí.

O mizejících pohonných hmotách z palivových nádrží vědí své třeba v opatovickém lomu. „Vloupání do areálu v souvislosti s takovými krádežemi jsme v minulosti zaznamenali. Pachatelé mimo jiné odcizili naftu z lomové techniky. A následně také byli dopadení," sdělil za společnost Českomoravský štěrk, která v místě těží, Martin Netoušek.

Stává se ovšem, že okradení tuší, kdo může být zlodějem, rozhodnou se řešit záležitost na vlastní pěst a policii nevolají. Jako třeba před časem v Zemědělském družstvu Kojál – Krásensko. „Měli jsme podezření na někoho z řad zaměstnanců, což se potvrdilo. Situaci jsme řešili bez policie. Pracovník bral palivo z traktorů a aut, které delší dobu stály. Samozřejmě proto, aby se hned ráno nepřišlo na to, že nafta chybí," vylíčil ředitel družstva Ladislav Ševčík.

Společně s kolegy pak vytipovali stroje, které by se mohly stát terčem zloděje, a posypali jejich okolí tenkou vrstvou jemného prachu. „Stopy odhalily nočního hlídače. Když jsme se se zaměstnancem rozloučili, nafta přestala mizet," dodal Ševčík.

Zajistit auta před zloději pohonných hmot je obtížené, přesto policisté několik rad mají. „Pokud motoristé parkují ve svém areálu, je vhodné nechat ho osvětlit, popřípadě i opatřit kamerovým systémem. Jestliže je nechávají na nezabezpečených parkovištích, určitě by měli vybírat taková, kde je nějaký pohyb. Některé zloděje ovšem neodradí ani řidič spící v kamionu, a klidně z něj pohonnou hmotu vysají," zmínila Šebková s tím, že není možné obecně říct, ve kterém období dochází ke krádežím nejčastěji. „Děje se to stále. Vliv můžou mít i ceny nafty," naznačila vyškovská policejní mluvčí.