Za poslední měsíc připravili zloději o majetek sedmačtyřicet lidí. „Ve čtyřech případech už policie zná jména pachatelů. Zbytek v současnosti aktivně řešíme. Pracují na nich policisté obvodních oddělení ve spolupráci s kriminalisty,“ uvedla mluvčí vyškovské policie Alice Navrátilová.

Jedenáctkrát za poslední měsíc se zloději objevili na Slavkovsku, sedmkrát v okolí Bučovic a s devětadvaceti případy se potýká Vyškov a Rousínov.

Scénář zlodějů je většinou stejný. Kradou především v noci, a to ve městech i na vesnicích. Majitelé dílen a stodol přichází například o vrtačky, sekačky na trávu nebo křovinořezy. Do domů, chat nebo zahradních domků se zloději dostávají ze zahrad a polí.

Lidé si však zvýšeného počtu krádeží všímají a jsou proto opatrní. Často se jim díky tomu povede zloděje i vyplašit, jako tomu bylo například v Šaraticích. „Před nějakou dobou se jeden člověk od nás vracel po půlnoci domů a všiml si podezřelého chování dvou zcela neznámých lidí. Když kolem nich procházel, nastoupili podle něj stříbrné Octavie a rychle ujet. Máme proto podezření, že mohlo jít o zloděje a tak jsme ihned zavolali policii,“ pochválil přístup obyvatel šaratický starosta Karel Kalouda.

Před několika dny se také s podezřelými lidmi setkali i obyvatelé Milešovic. „Byli to podomní prodejci, kteří údajně nepůsobili moc důvěryhodně. Milešovičtí upozornili policii, která potom informovala o podezřelých lidech okolní obce. Upozorňovali jsme na to hlavně starší obyvatele,“ dodal Kalouda.

Vychytralí podvodníci

Právě důchodci se totiž stávají nejčastějšími oběťmi zlodějů. „Na Vyškovsku se zvýšil počet okradených především za poslední měsíc. Varujeme proto starší lidi, aby se nenechali zlákat vidinou výhodných koupí či dárků, výher nebo vrácení přeplatků za elektřinu nebo plyn,“ upozornila policejní mluvčí Navrátilová.

Staří lidé totiž často ostříleným podvodníkům uvěří a když je nechají na chvilku samotné v domě nebo bytě, většinou jim zmizí šperky a peníze. Někdy i celoživotní úspory, jako se to v polovině měsíce stalo ve Slavkově u Brna, kde dvě zlodějky okradly manželský pár. Dovnitř se dostaly pod záminkou poskytnutí křesťanské pomoci.

Slavkov už patří k větším městům, kde se lidé neznají tak jako na vesnicích a tak jim neznámí lidé nemusí vůbec připadat podezřelí. Může se přitom jednat o zloděje nebo vandaly, se kterými se v poslední době potýkají třeba v Bučovicích. „Kvůli nim jsme se rozhodli pořídit kamery. Opravy a majetkové škody způsobené vandaly nás totiž stojí spoustu peněz,“ postěžoval si vedoucí místního odboru dopravy Zdeněk Kolaja.