Místní lidé myšlenku ivanovické policie podporují. „Policejní stanice tu už v minulosti fungovala a bylo to rozhodně lepší než teď. Teď sem sice čas od času zamíří dálniční policie, ale většinou město jen rychle projede,“ posteskl si například Petr Pečenka.

Škodovky v Ivanovicích ukradli zloději v rozmezí pouhých dvou dnů. „Oba případy šetříme jako trestný čin neoprávněného užívání cizí věci,“ uvedla mluvčí vyškovské policie Alice Navrátilová. Další podrobnosti odmítla prozradit. „Vzhledem k tomu, že oba případy vyšetřujeme, nemůžu k nim říct nic konkrétnějšího. Na věci pracují vyškovští policisté ve spolupráci s kriminalisty,“ dodala Navrátilová.

Právě vyškovská policie tak kriminalitu v Ivanovicích řeší. Dojezdová vzdálenost je asi čtvrt hodiny. Ivanovice přitom v přepočtu na jednoho obyvatele vykazují vyšší kriminalitu než dvakrát větší Rousínov.

„V Ivanovicích šetříme za duben a květen osm krádeží či přestupků proti majetku. V Rousínově jich je dvanáct,“ řekla Navrátilová. Na rozdíl od Ivanovic však Rousínov vlastní policejní stanici má, takže krádeže řeší místní policisté.

Starosta Ivanovic na Hané Jozef Heretík zkusil situaci vyřešit rozhovorem s velitelem vyškovských policistů Janem Molčanem. „Žádal jsem ho, aby vyškovská policie dohlížela na Ivanovice víc, pokud to půjde. Slíbil, že udělá vše, co bude v jeho silách. Situace je však složitá, protože u policie se šetří a snižují se stavy, a tak nemá dostatek lidí,“ vysvětlil Heretík.

Podle mluvčí Navrátilové vyškovská policie situaci ve městě pravidelně monitoruje. „Policisté pochopitelně sledují dění v Ivanovicích na Hané a do města vyjíždí nejen na výzvy lidí, ale také v případě odhalení něčeho podezřelého. Stejně jako v ostatních obcích, městech a místních částech tady operují policisté s územní odpovědností,“ uvedla Navrátilová.

Ivanovická radnice hledá jiné řešení, které umožní snížit kriminalitu ve městě. Uvažuje proto o zřízení městské policie. „Tuhle otázku řešíme dlouhodobě, narážíme však na podstatný problém, a to jsou peníze. Pokud oproti minulým roků získáme teď do rozpočtu peníze navíc, rozhodně chceme situaci co nejdřív vyřešit,“ řekl starosta Heretík.

V případě zřízení městské policie radnice nabídne vzájemné služby okolním obcím. „Oslovíme okolní obce, jestli nechtějí využívat služeb naší policie. Hlídka by do obcí, které by projevily zájem, občas vyjížděla a tamní radnice by nám na oplátku pomohla s financováním,“ vysvětlil představu o spolupráci s okolím Heretík.