Majitelé totiž postrádají peníze v řádu stovek tisíc korun. „Přitom zloděj využil toho, že nebyli doma jenom chvíli. Násilným vstupem navíc pachatel způsobil předběžnou škodu přesahující deset tisíc korun," informovala o čtvrtečním případu mluvčí vyškovských policistů Alice Musilová.

Drzému zloději hrozí vězení, případem se zabývají její kolegové. „A to pro podezření nejen z krádeže, ale i porušování domovní svobody a poškození cizí věci," poznamenala mluvčí.

Vyškovan Josef Drda už zkušenost s nemilým překvapením v podobě vykradeného bytu má. Stalo se to sice dávno, ale rozhodně by nikomu něco podobného nepřál. „Nejde jenom o věci, ale také o pocit, že v bytě byl někdo cizí. To ve mně zůstalo ještě opravdu dlouho," zdůraznil muž.

Přišel o televizi i peníze uložené v psacím stole. „Škoda tehdy byla snad přes sto tisíc korun. Pachatele se sice podařilo najít, byl to ale opravdu nepříjemný zážitek," popsal Drda.

Počty vloupání do domů a bytůrok 2015 rodinné domy: 40 byty: 1 objasněné případy: 11
rok 2016 rodinné domy: 19 byty: 6 objasněné případy: 7
Zdroj: PČR

Lidé na Vyškovsku nahlásili letos devatenáct vloupání do rodinných domů, u bytů jde o šest případů. Přitom loni měli policisté v regionu práci pouze s jedním případem vykradeného bytu. Víc bylo ale naopak vykradených domů. „Podle našich statistik se pachatelé nejčastěji dostávají do objektů okny nebo hlavními dveřmi, využívají také méně zabezpečený přístup ze zahrad a dvorů. Zkoušejí ale i střechu, například přes vikýře nebo světlíky. U domu také není vhodné nechávat nářadí nebo žebříky, jeho okolí musí být osvětlené," poradila policejní mluvčí.

Zdůraznila, že v nepřítomnosti je dobré nezatahovat rolety, žaluzie a závěsy, aby nebylo poznat, že majitelé nejsou doma.

Lenka Grecová z vyškovské pobočky ČSOB pojišťovny důrazně doporučuje zabezpečení nepodceňovat. „Volba bezpečnostních dveří, kvalitních zámků i třeba alarmu je samozřejmě na každém, nicméně se skutečně vyplácejí. Navíc na tom závisí i částka, na kterou se můžou lidé proti krádeži a vniknutí do domácnosti pojistit," řekla pojišťovací agentka.

Klasické vložkové zámky se už sice do dveří podle ní nemontují, ale kdo je ještě má, měl by je vyměnit. „Lidé se s nimi u nás můžou pojistit pouze do výše padesáti tisíc. Je to totiž bráno jako nedostatečné opatření proti vyloupení," vysvětlila.

Podle ní je o pojištění kolísavý zájem. „Když se mezi veřejností rozkřikne, že došlo k vykradení více bytů, máme klidně i o polovinu vyšší nárůst poptávky," popsala Grecová.

Pojišťovací agentka zmínila i úskalí, která může výplata pojistky přinést. „Vždy je velice důležité, aby byly k dispozici doklady za ukradený majetek. Většina lidí třeba u elektronického zboží účtenku po skončení záruky vyhodí. Pak je ale problém vyčíslit následné plnění od pojišťovny," poznamenala Grecová.

Podle policejní mluvčí není vhodné chlubení se majetkem na veřejnosti. „Velkou opatrnost doporučujeme i v užívání sociálních sítí včetně umísťování fotografií. Při podezření na vykradení nesmí obyvatelé vstoupit do objektu, musí neprodleně kontaktovat policii," uzavřela Musilová.