Neposedné ruce sprejerů z okresního města se v posledních týdnech opět naplno projevily. Škoda, kterou malováním po budovách napáchají, je mnohdy mizivá, nevzhledné čmáranice ale hyzdí řadu míst třeba i napořád. Na tom, že malůvek přibývá, se shodují vyškovští strážníci.

„Počet případů v poslední době zase trochu vzrostl, hlavně v posledních dvou měsících. Terčem sprejerů se v současné době stává zejména Sportovní ulice ve Vyškově. Sprejeři si v ní vytipovávají především garáže, postříkali snad už všechny,“ potvrdil velitel vyškovské městské policie Petr Sedláček.

Podle něj leckdy při odhalování pomůže kamerový systém. Vyslaná hlídka si ale už jenom prohlédne vandalům výtvor. „Záběry nicméně poskytujeme státní policii,“ doplnil Sedláček. Jenže ne na všech místech Vyškova jsou kamery, a tak mužům zákona nezbývá nic jiného, než doufat ve štěstí. Přistihnout totiž viníka přímo při činu, je takřka nadlidský výkon.

Podle mluvčího vyškovské policie Petra Nečesánka jeho kolegové jednoho sprejera v poslední době přeci jen dopadli. „Případ je rozpracovaný. Vyčíslenou škodu ještě k dispozici nemáme, ale můžu prozradit, že toho napáchal skutečně hodně,“ informoval mluvčí.

Sprejer je tak podezřelý z trestného činu poškozování cizí věci, hrozí mu až roční vězení a způsobenou škodu musí samozřejmě uhradit. Jenže nachytanému hrozí další problémy. „Je podezřelý i z propagace nacismu. Mezi jeho výtvory se totiž objevily i hákové kříže,“ prozradil Nečesánek. Vzápětí doplnil, že se mnozí výtržníci rádi chlubí se svými výtvory na internetu. O to snáz pak muži zákona případ objasní a dotyčného usvědčí.

Hyzdí hlavně sídliště

Policisté potvrzují, že se sprejeři nebojí ani Masarykova náměstí nebo dalších částí centra okresního města. Centrem zájmu zatím neznámých vandalů se v tomto týdnu stal i památník Bedřicha Smetany ve Vyškově. Podle mluvčí vyškovské radnice Dany Bednářové si na památníku ve Smetanových sadech ale vybrali místo, které půjde dobře smýt. „Nejde ani tak o výši škody, ale spíš o to, že čmáranice půjdou naštěstí dobře odstranit,“ uvedla Bednářová.

Kdo má ale hlavní důvod k nářkům, jsou obyvatelé vyškovských sídlišť. Nesmyslné klikyháky se velmi často objevují třeba na Palánku nebo na sídlišti Osvobození. „Samozřejmě mi to vadí. Hlavně to, že si někdo dává práci s tím, aby prostředí sídliště hezky vypadalo. A pak přijde nějaký vandal, počmárá dveře pro něho asi úžasným způsobem, ale mě jeho chování úžasné nepřipadá,“ uvedla třeba Jana Dočkalová, která v sídlišti Osvobození bydlí. Její slova jen potvrzuje Ludmila Plechová. „Stává se to už pravidlem. Jakmile je někde nová fasáda, najde se nějaká znuděná banda a naplácá ty svoje malůvky, kdekoliv se jim zlíbí,“ postěžovala si Plechová. Doplnila, že i když se majitelé pomalovaných domů snaží sebevíc, úplně omítku od čmáranic nevyčistí.

Podle policistů jsou právě pozorní lidé tím nejlepším informátorem. „Proto by se lidé neměli bát zavolat, pokud uvidí něco podezřelého. Šance na dopadení sprejerů se tím zvýší,“ vyzval Nečesánek.