Miroslav Berky je čtyřiadvacetiletý muž, který vášnivě rád jezdí na kole. Jeho vášeň ale v prosinci 2006 zabíjela. V Letonicích u Vyškova surově napadl svého souseda, čtyřiašedesáti­letého Miloslava Holoubka. Bil ho pěstmi a kopal do něj tak dlouho, až se přestal hýbat. Přestože se Holoubek z napadení vzpamatoval, zemřel o několik dní později. Berky se totiž za ním vrátil a uškrtil ho.

Obžaloba vinila Berkyho z vraždy. Mladíkovi hrozil až patnáctiletý trest. Brněnský krajský soud ale Berkyho za ublížení na zdraví poslal do vězení jen na šest roků. Vrchnímu soudu v Olomouci se však nízký verdikt nelíbil a kauzu vrátil zpátky na stůl předsedy senátu Krajského soudu v Brně Miloše Žďárského. Ten se proto v pátek začne případem zabývat znovu.

Ze spisu vyplývá, že Berky oběť nejprve napadl. Udeřil Holoubka několikrát do obličeje a způsobil mu mnohočetná poranění. Ta měl hlavně v obličeji. Hádka se týkala ukradeného kola, které měl Berkymu Holoubek údajně vzít. Po prvním útoku Berky údajného zloděje nezabil. Podle obžaloby přišel k Holoubkovi domů o pár dní později a aby zakryl předešlý útok, uškrtil ho.

Soud řešil Berkyho kauzu už jednou. Letos v květnu ho ale za vraždu neodsoudil. Chyběly mu totiž důkazy. „Přestože soud vyslechl několik svědků, všichni o údajné vraždě a pachateli jen slyšeli. Jejich výpovědi byly typu jedna paní povídala. Z nashromážděných důkazů navíc nevyplývá, že by Berky muže zabil,“ vysvětlil předseda senátu brněnského krajského soudu Miloš Žďárský.

BUDEME AKTUALIZOVAT