Chlapce podle ní oslovil starší vousatý muž. „Auto mělo modrou barvu," upřesnila matka.

O dítě se teď bojí. „Ráno odchází syn do školy se starší sestrou a odpoledne mu jde naproti manžel," řekla žena.

Prostřednictvím bratra událost podle svých slov oznámila policistům. Ti už se případem zabývají. „Nedozvěděli jsme se o něm však od rodiny chlapce, ale přišel s tím kolega, jehož dítě navštěvuje školu v Purkyňově ulici. V současné době sbíráme údaje. Víc nemůžu sdělit," oznámil policejní mluvčí Bohumil Malášek.

Matka chlapce také osobně o události dala vědět vedení školy, které hned ve středu zareagovalo. „Moje zástupkyně varovala žáky školním rozhlasem. Sdělila, co se stalo a také jak se mají v takových situacích chovat. Ještě máme v plánu informovat rodiče prostřednictvím žákovských knížek, napíšeme jim do nich vzkaz," okomentoval ředitel Základní školy Purkyňova Luděk Höfer.

Někteří žáci doma rodičům o hlášení řekli hned ve středu. „Byla jsem v šoku, když mi o tom pověděla dcera, která chodí do čtvrté třídy. Nejdřív jsem trochu pochybovala, ale když mi to potvrdil i syn, ihned jsme dětem zopakovali pokyny, ať se s nikým cizím nebaví. Zdůraznili jsme jim, že ani přes lákavé sliby k nikomu nesmí nasednout do auta," uvedla například Vyškovanka Jaroslava Mináriková.

Rodiče se rozhodli, že děti do školy ráno odvezou autem. „Syn kvůli nevolnosti zůstal doma, ale dceru jsme přivezli až před školu. Přestože jsme domluvené, že mi vždy, když nasedá na autobus a dorazí do školy, dá vědět, mám strach," dodala Mináriková.

V pohotovosti jsou i vyškovští strážníci. Ve čtvrtek je na případ upozornili policisté, v pátek záležitost projednají. „Pokud se případ skutečně potvrdí, adekvátně zareagujeme. Možnosti prodiskutujeme spolu s policií," poznamenal velitel vyškovské městské policie Petr Sedláček.

Naopak pro některé ředitele vyškovských škol byla zpráva novinka. O úterním případu se zatím nedoslechl například ředitel základní školy na Letním poli Jiří Sochor. „Pokud se to skutečně potvrdí, děti varujeme a poučíme. U těch mladších budeme informovat prostřednictvím zpráv v žákovských knížkách i rodiče. Bude to stejné jako před několika lety, kdy jsme museli ve škole řešit něco podobného," vzpomněl Sochor.

Podle zjištění Vyškovského deníku Rovnost se podobný případ v regionu stal naposled v roce 2012. „Před několika měsíci jsme řešili jednu záležitost, ale ukázalo se, že šlo o planý poplach," připomněl Malášek.

Loni v létě zveřejnila žena z Vyškova na sociální síti, že se její dceru z hřiště v Tyršově ulici ve Vyškově snažil odvléct muž, který místem procházel. „Děti si hrály s míčem. Kolem procházel neznámý muž, který desetiletou dívku asi z důvodu, že mu stála v cestě, odstrčil zataháním za oděv a pokračoval v chůzi. Dívka zabraná do hry a stojící zády k němu se lekla a vykřikla. Mohlo k tomu přispět i vzezření muže," popsala tehdy výsledky vyšetřování vyškovská policejní mluvčí Alice Musilová.

Případ ve zkratce
• Neznámý starší vousatý muž měl lákat hocha do auta poblíž vyškovské nemocnice v úterý 24. ledna.
• Auto bylo podle matky chlapce modré.
• Škola následující den varovala žáky prostřednictvím rozhlasu.
• Případem se zabývají vyškovští policisté.