S vidinou trestu se však odmítal smířit. Před hlídkou městských policistů proto zkoušel prchnout. „Utíkal až na vlakové nádraží, takže se z toho stala dokonce menší honička. Byla to shoda okolností. Dopadeného muže si převzali policisté, bez placení ale jinak z obchodů odchází především mladiství,“ sdělila mluvčí slavkovské radnice Veronika Slámová.

Finalistka soutěže Miss Baculaté Křivky Lucie Daler.
Slavkovanka ve finále Miss Baculaté Křivky: Cifra na váze neukazuje úspěch, říká

CO HROZÍ ZLODĚJŮM?

* Nenásilná krádež zboží v hodnotě pod deset tisíc – pokuta kolem tisíce korun.
* Při hodnotě nad deset tisíc korun se již zloděj dopouští trestného činu, jinak řeší pouze přestupek.
* Děti při pokusu o krádež sladkosti nebo jiné drobnosti strážníci spíše napomenou.
* Například ve Slavkově padaly pokuty zhruba ve třetině případů, zloději kradli i alkohol.

Ze zkušenosti strážníků vyplývá, že motivací krádeže není tíživá sociální nouze, jako spíše touha se předvést mezi vrstevníky. „V desítkách takových případů kradou třeba sladkosti. Příslušníci ostrahy nás pak volají spíše kvůli prevenci, aby se děti poučily. Nikde se to pak dále nezaznamenává,“ potvrdila velitelka slavkovských strážníků Radmila Fialová.

Vážnější případy mají ve Slavkově většinou na svědomí lidé, kteří se do křížku se zákonem dostávají opakovaně. „Jednou známou firmou byl třeba muž z Kyjovska, který je navíc závislý na drogách. Cílem bývá alkohol, kdy si jeden přistižený odnášel i lahve rumu,“ doplnila mluvčí Slámová.

Zástupci prodejen Lidl reagovali, že na zabezpečení dbají stejně jako na pobočkách řetězce jinde v regionu. „Velké množství krádeží tím eliminujeme. Využíváme přitom nejen techniku, ale také pracovníky ostrahy. Jejich přítomnost působí jako prevence sama o sobě a samozřejmě také zajišťují bezpečnost zákazníků i zaměstnanců prodejny,“ sdělil mluvčí Tomáš Myler.

Proti krádeži je zabezpečený i obchod Penny. „Využíváme například kamerové systémy, elektronické detekční brány a celou řadu dalších preventivních opatření,“ sdělil za řetězec Tomáš Kubík.

Ilustrační foto
Auto sjelo u Křenovic ze silnice. Skončilo převrácené na střeše

Hodnota ukradeného zboží zpravidla nepřesahuje deset tisíc korun, proto se prohřešky řeší i s ohledem na absenci násilí pouze jako přestupky. Zabývají se jimi úředníci. Pokuta je často kolem tisícovky. Za ukradené zboží s hodnotou přesahující tuto hranici hrozí v případě odsouzení až pobyt ve vězení.

Pro srovnání. V nedalekém Vyškově od začátku roku strážníci řešili pětasedmdesát krádeží. Stejné zkušenosti mají městské policie napříč mnoha městy Jihomoravského kraje.