Přestupků podle jejich statistik vloni v porovnání s uplynulými lety takřka trojnásobně přibylo. „Pachatelé využívají nepozornosti lidí nad svými věcmi odloženými v zaměstnání, restauracích a autech. Dochází také k poškozování majetku a v rodinách se stávají drobné výtržnosti a drobná ublížení na zdraví,“ uvedl rousínovský policista Zbyněk Letoš.

V prvním čtvrtletí letošního roku už tak došlo k osmadvaceti přestupkům. Například pětkrát šlo o řízení pod vlivem alkoholu pod jedno promile, jednou řidič usedl za volant zfetovaný, třikrát policisté řešili přestupky proti občanskému soužití.

Ani čísla za uplynulý rok nejsou pro Rousínov a okolí příliš lichotivá. Oproti roku 2007 vzrostl počet přestupků o čtyři sta sedmdesát případů. Jak vyplývá dál z policejní statistiky, řidiči příliš nedodržují předpisy. Třeba při jízdě pod vlivem alkoholu přistihli policisté celkem dvaatřicet řidičů.

Zatímco přestupků přibývá, trestných činů je prý méně. Přesto už policie řešila v Rousínově a jeho místních částech jenom za první čtvrtletí letošního roku pětadvacet trestných činů. „Pětkrát šlo o řízení pod vlivem alkoholu nad jedno promile. Dvakrát o vloupání do aut, jednou odcizení nákladního auta v Čechyni. Objasnit se podařilo poškození hřiště v Kroužku, což měly na svědomí děti, nebo poškození výlohy čerpací stanice. Neznáme ale třeba pachatele, který se vloupal do prodejny tabáku,“ uvedl vedoucí rousínovského policejního oddělení Jindřich Fiala.

Policisté také zadrželi zfetovaného výtržníka, který hodil láhev do okna autobusu. Přes častá upozornění se stále stávají terčem podvodníků staří lidé. „Letos už se stalo pět případů. Pod záminkou zapsání elektroměru, donesení vody, rozměnění peněz z přeplatku na plyn nebo nabídky takzvané výhodného zboží si starší lidé důvěřivě vpustí do domu neznámé lidi a pak přijdou o úspory a cenné věci. I při podezření stačí vytočit číslo policie 158, dobré je zapsat si registrační značku,“ dodal Letoš.

Rousínovská radnice hodlá reagovat. „Znovu budeme na lidi apelovat prostřednictvím Rousínovského zpravodaje,“ řekl starosta František Havíř.

V loňském roce řešili rousínovští policisté o čtyřiatřicet trestných činů méně v porovnání s rokem předchozím. Aby se kriminalita ve městě ještě víc snížila, chystají se muži zákona vyrážet častěji na některá místa. Letos se například víc zaměří na lokalitu V Sídlišti, kde řidiči nevhodně parkují. Plánují i nadále hlídkovat u přechodů pro chodce a chystají se také věnovat víc pozornosti okolí restaurací, kde dochází k rušení nočního klidu.

KRIMINALITA NA ROUSÍNOVSKU

rok 2008 2007

trestné činy 188 222

přestupky 722 252

vloupání do firem 8 12

odcizení aut 5 4

vloupání do aut 9 8

vloupání do domu 2 8

dopravní přestupky 455 388

Zdroj: Policie ČR - OOP Rousínov