Jednou z poškozených je i Marie Oršelová. „Začalo to minulý týden a pokračuje to dál. Když jsem přišla na hrob, byla lampička pryč. Stěžují si i další lidé, kterým se z hrobů ztratily i vázy s květinami. Když se něco takového stalo naposledy, slibovali nám, že hřbitov bude hlídat kamera, ale nic takového se nestalo,“ rozčílila se Oršelová.

Přestože svou lucerničku nakonec našla zahozenou a nechala ji na hrob znovu připevnit, bojí se, že se situace bude opakovat. „Jen čekám, kdy zase přijdu zkontrolovat hrob a lampička bude pryč,“ dodala Oršelová.

Správce hřbitova Jiří Lelek o problému ví, bojí se však, že s ním nedokáže nic udělat. „Nepamatuji si, že bychom tu měli dřív podobný případ takového vandalismu, je to dost neobvyklé. Ulámané lampičky jsem našel pohozené za hřbitovem, takže o zištnou krádež podle všeho nejde. Navíc ve sběrně kovů by za to zaplatili tak málo, že by se to snad nikomu nevyplatilo,“ myslí si správce.

Celý problém už nahlásil strážníkům. „Uvidíme, jestli s tím dokáží něco udělat. Děje se to zřejmě večer nebo v noci, přes den, kdy hřbitov hlídám, si na to nikdo netroufne. Byl bych moc rád, kdyby pachatele policisté nebo strážníci dopadli,“ dodal Lelek.

Strážníci na základě oznámení posílili na hřbitově hlídky. „Víme o tom, hřbitov hlídáme ve dne i v noci. Podezření na nikoho zatím nemáme, zřejmě půjde o skupinu výrostků, kteří si tak krátí volný čas. Děje se to hlavně v té části hřbitova, která přiléhá ke Kauflandu,“ řekl velitel vyškovských strážníků Petr Sedláček.

Podobné případy podle něj nejsou nijak výjimečné. „Trochu nezvyklé je teď spíš období, kdy se podobné věci dějí. Krádeže a vandalismus obecně narůstají hlavně v době letních prázdnin a také Dušiček nebo Vánoc,“ podotkl Sedláček.

Policisté na rozdíl od strážníků žádný problém na hřbitově hlášený nemají. „Není to ale nic neobvyklého. V těchto případech je vcelku běžné, že se o nich lidé baví mezi sebou, ale protože jde o drobné ztráty, tak je na policii nehlásí,“ uvedla mluvčí vyškovských policistů Iva Šebková.

Škody se totiž pohybují kolem tisíce korun, což není trestný čin, ale přestupek. „Podobný případ jsme měli před časem v Rousínově, tam šlo přímo o zloděje, kteří kradli věci z hrobů. Pachatele se tenkrát podařilo chytit, řešil to správní orgán jako přestupek proti majetku,“ řekla Šebková.

Podle ní se občas i děje, že si věci z hrobů přemisťují i jednotliví pozůstalí. „Neříkám, že je to zrovna tento případ, ale stává se, že si lidé přemístí věci o několik hrobů dál prostě proto, že se jim třeba líbí váza nebo lucerna. Někdy se tak může stát, že pohřešovaný předmět stojí jen o několik hrobů vedle,“ dodala Šebková.