Není však jediná. Zloději na Vyškovsku tento měsíc ukradli šest aut, většinou škodovky. Policisté mají proto podezření na organizovanou trestnou činnost.

Počet aut ukradených za březen přitom rapidně převýšil krádeže za první dva měsíce roku. „Od začátku roku připravili zloději o auta devět lidí. V lednu zmizelo jedno auto, v únoru dvě a od začátku března zmizelo aut hned šest,“ uvedla mluvčí vyškovských policistů Alice Navrátilová.

Zloději se zaměřují hlavně na škodovky, zmizelo jich už pět. Mezi nimi i Škoda Favorit, o kterou majitel přišel koncem února ve Vyškově. Toto jediné auto se zatím vrátilo. „Favorit jsme našli ve Švábenicích poblíž zastávky. Byl pojízdný a minulý týden si ho majitel vyzvedl,“ podotkla Navrátilová.

Jen dva roky starou octavii ukradli zloději také v Bučovicích. Ta už se k majitelce, stejně jako ostatní ukradená auta, nevrátila. „V den mých narozenin nám ukradli Octavii kombi z roku 2007, kterou jsem parkovala přímo před domem. V neděli jsem tam auto nechala, šla jsem spát a v pondělí ráno bylo pryč,“ postěžovala si okradená Daniela Křížová.

Policie má podezření, že jde o organizovaný zločin a je proto možné, že auta se stejně rychle budou ztrácet dál. „Vzhledem k tomu, že se zloději zaměřují převážně na jednu značku a krádeže mají prakticky stejný způsob provedení, je možné, že jde o organizovanou trestnou činnost,“ upozornila mluvčí Navrátilová. Této možnosti nahrává i fakt, že loni za stejné období zmizelo aut na Vyškovsku dvakrát méně.

Zajímavé je, že nejen pojízdné škodovky mají zloději v oblibě. Policisté totiž do statistiky započítali také nepojízdný vrak staré octavie, který zmizel přes noc na Vyškovsku stejně jako ostatní.

Nejprodávanější auto

Podle prodejce škodovek Pavla Juzla věnují zloději zvláštní pozornost téhle značce proto, že je v České republice stále nejprodávanější. „Škoda je v současnosti na špici. V tomhle státě je nejprodávanější značkou a proto jsou i ceny ojetých vozů pořád vyšší a je o ně stále zájem,“ vysvětlil Juzl.

Riziko, že přijdou o auto, přitom paradoxně hrozí hlavně majitelů starších modelů. „Od roku 2008 jsou škodovky bezpečnější. Je to především proto, že jsou elektronicky vybavené tak, že každou opravu motoru a elektronických součástí provádí mechanici s připojeným počítačem. Pro zloděje to znamená větší riziko,“ řekl Juzl.

Řidiči se podle něj mají před možnými krádežemi bránit, a to alespoň zabezpečovacími systémy. Těch je na trhu velké množství variant. „Do aut se dají namontovat například skryté vypínače, mechanické nebo magnetické zabezpečovací systémy a vyhledávací systémy. Nejjednodušší vypínač přitom vyjde jen na tisíc korun,“ dodal Juzl.