Tomko vyjížděl 18. srpna 2020 kolem jedenácté dopoledne z křižovatky, odkud se po přímém úseku vydal za vepředu jedoucím tahačem. Když se však v osmačtyřicetikilometrové rychlosti přiblížil k přechodu pro chodce, nestačil zabrzdit před důchodkyní, která se ve stejnou chvíli rozhodla přejít silnici. „Zařadil jsem se do provozu a pustil před sebe tahač. Teprve poté, co projel, jsem uviděl ženu. Je to šok, když vidíte, že se někdo sune přes přechod a ani se na vás nepodívá. V té chvíli se stáváte pasivním účastníkem události,“ popsal tragickou nehodu obžalovaný.

Smrtelná nehoda na přechodu v Rousínově.
Smrt na přechodu v Rousínově: náklaďák srazil chodkyni, na vině mohl být i déšť

Chodkyně vstoupila na přechod z pravé strany, řidič do ní narazil pravou stranou vozu. Žena vzápětí upadla na silnici a zraněním na místě podlehla. Proti rozsudku vyškovského okresního soudu se Tomko odvolal, ani krajský soud však jeho argumenty neakceptoval. „Těžištěm naší obhajoby je znalecký posudek, který jednoznačně potvrdil, že obžalovaný nemohl nehodě nijak zabránit. Současně potvrdil, že začal reagovat okamžitě,“ rozporoval obhájce Robert Hlavačka.

Přiměřený trest

Podle státního zástupce Vladimíra Macha sice důchodkyně vytvořila překážku na vozovce, nikoliv ale nenadálou nebo nepředvídatelnou. „Soud provedl dokazování v dostatečném rozsahu, nepochybil ani při vyměření trestu, neboť přihlédl k polehčujícím okolnostem. Trest tedy považuji za přiměřený, odvolání naopak za nedůvodné a navrhuji jej zamítnout,“ argumentoval u soudu Mach.

Dospělé psy dingo návštěvníci zoo pozorují už od loňského léta. Foto: se souhlasem Michaely Malcherové
Štěňata psa dingo se zabydlují ve výběhu vyškovského zooparku. Podívejte se

Soudní senát vyměřil obžalovanému Tomkovi soud ve spodní třetině trestní sazby. Obhajobu označil za postavenou na reálném základě, osmasedmdesátiletá chodkyně totiž na přechod vešla náhle a bez rozhlédnutí. Poukázal nicméně na fakt, že ji řidič viděl už z dálky a situaci se měl proto věnovat se zvýšenou pozorností. Obžalovanému tak uložil roční trest podmíněný dvouletou zkušební dobou, současně také tříletý zákaz řízení.