Vyškovští policisté, kteří muže zadrželi koncem května, v nejbližších dnech ukončí vyšetřování a podají proti němu i jeho komplicům návrh na obžalobu.

Zlodějská skupina z Bučovicka vykrádala domy, auta i obchody po celém vyškovském okrese. „Jejich trestná činnost však hranice okresu překračovala, zaměřovali se také částečně na Hodonínsko a Kroměřížsko. Zadrženého vůdce stíháme vazebně, ostatní členy skupiny na svobodě,“ uvedl vedoucí územního odboru Vyškov Jan Molčan.

Kromě zadrženého muže se na krádežích podílelo šest lidí, mezi nimi i jeho manželka. S tou má muž tři nezletilé děti. „Policejní zásahová jednotka zadržela vůdce skupiny i jeho manželku na konci května po násilném vniknutí do domu, kde bydleli. Domovní prohlídka ukázala, že dům je plný ukradených věcí, policisté však našli také pervitin a věci potřebné k jeho aplikaci,“ popsal zásah policistů vyšetřovatel Vlastimil Kupčík.

Zadržený muž byl v té době pod vlivem drog. Vyšetřovatelé později zjistili, že drogy užívala i jeho manželka. „Vůdce party skončil vzhledem ke svému stavu hned po zadržení na psychiatrii. Po druhé domovní prohlídce, kterou policisté provedli u mužovy matky, se ukázalo, že i její dům sloužil jako skladiště kořisti,“ podotkla mluvčí vyškovských policistů Alice Navrátilová.

Kriminalisté předpokládají, že převážnou většinu ukradených věcí používali zloději pro vlastní potřebu. „Například sušené mléko z jedné farmy ukradli zřejmě proto, že obviněný také chová dobytek. Pohonné hmoty zase používali do svých aut,“ vysvětlil vyšetřovatel Kupčík.

Mezi věcmi, které kvůli zlodějské skupině změnily majitele, byly čistící prostředky na auta, přepravky s pečivem, jízdní kola, zahradní nábytek i třeba dětský plastový domek. „Jen ve vyškovském okrese svým řáděním zloději způsobili škodu nejméně sto padesát tisíc korun. Škoda však bude určitě mnohem vyšší, protože se nám neustále hlásí další poškození a navíc jsme u mnoha věcí z domovní prohlídky ještě nenašli původní majitele,“ podotkla mluvčí Navrátilová.

Vůdci zlodějské skupiny sdělili kriminalisté obvinění hned z několika trestných činů. Kromě krádeže, porušování osobní svobody a poškození cizí věci je to také nedovolená výroba a jiné nakládání s omamnými a psychotropními látkami a jedy. Hrozí mu za to až pět let vězení.

Podobný případ sériových krádeží řešili vyškovští policisté před půl rokem. Tehdy dopadli trojici mladíků, kteří si přivydělávali vykrádáním telefonních automatů. „Přístroje kradli celé, aby je mohli v klidu odnést. Když z nich vybrali mince, házeli je do řeky Litavy a rybníka u Mouřínova. Způsobili tak škodu přes tři sta padesát tisíc korun,“ dodala Navrátilová.