Podle policejních statistik násilných trestných činů na Vyškovsku při porovnání loňského roku a předloňska přibylo. Zatímco v roce 2014 jich policisté řešili třiaosmdesát, loni jich bylo o jedenáct víc. „Násilnou trestnou činnost nemáme rozdělenou na muže a ženy. Co se pak týká znásilnění, kdy nejčastějšími oběťmi bývají právě ženy, v minulém roce jsme měli nahlášené čtyři případy, předloni pět," vyčíslila vyškovská policejní mluvčí Alice Musilová s tím, že navzdory nárůstu počtu přepadených region patří k těm, kde násilí není tak rozšířené jako třeba ve větších městech.

94násilných trestných činů řešili v loňském roce policisté z Vyškovska. To je o jedenáct víc než předloni. Naopak se snížil počet hlášených znásilnění, a to z předloňských pěti na loňské čtyři.

Vyjít potmě na ulici se ve Vyškově kvůli strachu z přepadení bojí třeba Dáša Mauerová. „Například do parku bych nešla vůbec. Všude jsou tam keře, kde se může kdokoliv schovat. Dobré by bylo, kdyby ve městě fungoval nějaký kurz sebeobrany. Asi bych se přihlásila. Chodím pravidelně cvičit, tohle by bylo zase něco jiného," přemýšlela Mauerová.

Také přepadená Vyškovanka podotkla, že by zřejmě tehdy uvítala, kdyby ovládala sebeobranu. „Určitě je to dobrá věc. Škoda že jsem ji neuměla. I když těžko říct, jestli bych ji vůbec použila. Byla jsem tak ochromená, že jsem se pomalu nemohla ani pohnout," okomentovala.

Kurzy sebeobrany pro ženy ve Vyškově fungují. A brzy se možná jeden rozjede v Moravských Málkovicích. Některé obyvatelky vesnice s návrhem oslovily trenéry tamního spolku ju-jitsu. „Máme to v plánu, bude ovšem záležet na zájmu. Minimálně jeden kurz ale uděláme," slíbil trenér Zdeněk Kaňa.

Svalová paměť

V okresním městě pak funguje od předloňska oddíl krav magy. Navštěvuje ho šest až osm žen. „Aby byla obrana k něčemu, vždy cvičí žena s mužem. Je to z důvodu, aby si vyzkoušely, zda jsou techniky, které trénují, účinné," sdělil za oddíl Pavel Vrcha.

Cílem, jak říká, je cvičit tak, aby si účastník vytvořil svalovou paměť. „Tedy aby jednal automaticky. Jde o jednoduché techniky, které by měly útočníka paralyzovat a napadený mohl jednoduše utéct," přiblížil Vrcha.

Poněkud déle je ve Vyškově také kurz ju-jitsu, který se také zaměřuje na sebeobranu, a to od roku 1995. Oddíl tvoří zhruba ze čtyřiceti procent ženy. „Nechci účastníky vést k vrcholovému sportu, kde je spousta korupce. Záleží mi na tom, aby se naučili bojovat sami se sebou, zvýšili si sebedůvěru, získali větší fyzickou zdatnost," řekl prezident Federace ju-jitsu České republiky Ivan Gibala, který trénuje každé pondělí a čtvrtek děti i dospělé v tělocvičně vyškovského policejního sportovního klubu.

I policisté z Vyškova ve spolupráci se strážníky pořádali loni kurzy sebeobrany, ovšem pro důchodce. Byl přibližně pro patnáct členů Klubu seniorů. „Konal se ale vyloženě na žádost samotných důchodců. Zatím to nevypadá, že akci zopakujeme. Policie na to totiž nemá vyčleněné peníze. Proto také kurz probíhal ve spolupráci s městskou policií. Pokud by se v rozpočtu našly nějaké peníze, mohli bychom uskutečnit další lekce," vysvětlila vyškovská policejní mluvčí.