Beztvaré trosky, které už ani moc nepřipomínaly automobil. Bezvládné tělo muže, jenž ho ještě před chviličkou řídil. Takový pohled se naskytl záchranářům, policistům a hasičům, když dorazili k tragické nehodě v rousínovské místní části Královopolské Vážany.

Do liazky narazila v sedmdesátikilometrové rychlosti lokomotiva. Sedmatřicetiletý řidič pocházející z nedaleké Čechyně byl na místě mrtvý. „Kolegové ho ani nemuseli vyprošťovat. Prudký náraz vymrštil muže ven,“ popsal události krátce po neštěstí drážní hasič Vratislav Krejčí.

Nehoda se stala v úterý před polednem. Motorista jel od Královopolských Vážan směrem na Rousínov. Na železniční přejezd vjel v době, kdy se k němu blížil vlak.

„Lokomotiva narazila do kabiny vozu. Jeho řidič byl na místě mrtvý. Signální zařízení s největší pravděpodobností fungovalo,“ informoval vyškovský policejní mluvčí Alois Gryc.

Pracovníci inspekce Českých drah si rovněž myslí, že havárii nejspíš strojvedoucí nezavinil. „Z výsledků vyšetřování zatím vyplývá, že rychlost nepřekročil. Přejezdové zabezpečovací zařízení bylo v chodu, takže řidiče dostatečně varovalo. Žádné pochybení strojvedoucího jsme doposud nezjistili,“ potvrdil Jiří Stránský z inspekce Českých drah.

Po příčině neštěstí zatím odborníci pátrají. Policisté nevylučují, že viníkem mohl být řidič kamionu. Stejně tak ji podle nich ovšem mohla způsobit technická závada auta. Podle místních to není poprvé, kdy tam došlo k vážné nehodě.

„Zrovna jsem byl doma, když se to přihodilo. Ozvala se strašná rána, až se z toho rozklepaly hrnce. Před lety se tady stalo něco podobného. Bydlím zde už desítky let. Můžu říct, že už tu bylo za ten čas dost havárií,“ uvedl třeba Josef Zabloudil.

Řidiči prý v blízkosti přejezdu nedodržují předepsanou rychlost. „Jezdí tu jako s větrem o závod. Myslím, že dnešní neštěstí způsobila nepozornost motoristy. Asi se věnoval něčemu jinému než řízení,“ myslí si Zabloudil.

Některá jeho slova potvrdil i vyškovský policejní mluvčí. „Asi před třemi roky tady došlo ke srážce vlaku s autem. Motorista přežil. Ale v žádném případě nejde o místo častých dopravních nehod. Výstražná zařízení zde jsou, víc pro bezpečnost udělat nemůžeme,“ řekl Gryc