Rok a půl po zavedení bodového systému se na jihomoravských silnicích situace výrazně nezlepšila. Podle policejních statistik sice v minulém roce ubylo dopravních nehod, jejich následky ale byly horší než v roce 2006.

Dopravní policisté loni zaznamenali ve srovnání s předcházejícím rokem pokles dopravních nehod o pět set jednasedmdesátsedm případů.

„Tento výsledek můžeme přičíst skutečnosti, že od roku 2007 se zvýšila minimální výše škody, kdy je nutné dopravní nehodu nahlásit,“ vysvětlil příčiny poklesu nehodovosti na jihomoravských silnicích vedoucí odboru dopravní policie Leoš Tržil.

 

Počasí má vliv

Dodal, že situace byla horší na počátku minulého roku. „Nárůst totiž zaznamenáváme vždy, když se zhorší klimatické podmínky. Jihomoravští řidiči prostě neumí reagovat na změny,“ odůvodnil vyšší čísla z počátku roku Tržil.

Zatímco nehod bylo méně, zahynulo při nich více lidí. V kraji přišlo loni na silnicích o život sto jedenatřicet lidí, tedy o sedmatřicet víc než v roce 2006. Nejhorší situace byla v Brně a Břeclavi, kde při dopravních nehodách zemřelo pětadvacet a sedmadvacet lidí. Pro tak výrazný nárůst mrtvých přitom policisté nemají vysvětlení.

„Tento vývoj navíc nemůžeme ovlivnit. Mrtví na silnicích spadají do dvou kategorií. V té první jsou takzvaní dobrovolní dárci orgánů, kteří jezdí velmi riskantně. Do druhé patří pak oběti, které doplatily na nekázeň ostatních řidičů,“ řekl brněnský policejní ředitel Jaroslav Vaněk.

Do druhé skupiny přitom spadají i chodci. Jenže ani oni nejsou vždy bez viny. „Ze statistik vyplývá, že je to tak padesát na padesát – polovinu nehod zavinili řidiči, polovinu chodci,“ podotkl Tržil.

Lidé jsou totiž podle policistů přesvědčení, že chodci mají na silnicích absolutní přednost. Do silnice pak třeba vstoupí, aniž by se pořádně rozhlédli. „Kromě toho je častou příčinou nehod chůze po nesprávné straně silnice a podnapilí chodci, kteří si prostě ,ustelou’ na silnici,“ dodal Tržil.

Se situací na jihomoravských silnicích nejsou spokojení ani řidiči. „Kolikrát se za volantem bojím, někteří lidé se na silnici chovají velice bezohledně. A to nemluvím o chodcích. Už se mi několikrát stalo, že mi někdo vběhl přímo před auto, když chtěl přejít silnici. Naštěstí jsem stačila vždy včas zabrzdit,“ povzdechla si Kristýna Králová z Brna.

 

Zviditelnit se

Policisté proto na letošek připravili nový preventivní projekt s názvem „…a jsem vidět!“. V něm se zaměří na chodce, řidiče i cyklisty.

„Na akci jsme vyčlenili sto pětadvacet tisíc korun. Chceme snížit počet obětí dopravních nehod na polovinu,“ poznamenala k akci jihomoravská policejní mluvčí Jana Šípková.

Policisté nechali vyrobit předměty z materiálů, které dobře odrážejí světlo. Díky nim jsou chodci či cyklisté lépe vidět. „Jde o různé přívěsky, samolepící pásky na jízdní kola, přilby, hole či invalidní vozíky. Reflexní prvky budeme rozdávat přímo v terénu – na besedách, u přechodů pro chodce a při dopravních kontrolách,“ dodala Šípková.