Obhájkyně pětice obžalovaných železničářů Jarmila Pospíšilová nechala předvolat čtyři svědky. Měli udělat jasno v tom, zda některý z vagonů mohl způsobit vykolejení soupravy. Právě červené označení totiž znamená, že vůz může dojet pouze do nejbližší stanice, kde ho opraví. „Žádný takový tam ale nebyl. A i kdyby ano, neznamená to, že by nemohl být zapojený v soupravě," sdělil jeden ze svědků Rostislav Vozdecký.

Podle svědka Martina Řezáče nicméně existuje někdo, kdo tvrdil opak. „Dostal jsem na něj kontakt. Na číslo jsem volal. Od dotyčného jsem se dozvěděl, že v neděli 5. června, kdy se nehoda stala, v místě nehody nebyl. Ale vagony prý mohly být označené i dodatečně, v pracovní den. Kontakt jsem předal policii," uvedl Řezáč.

Co se pak týká dokumentace k jízdě soupravy, podle svědka Pavla Kelnara neseděl počet vagonů a ve zprávě také došlo ke změnám. „Stojí v ní, že v poledne v den nehody někdo dokumenty upravoval. Změna se měla týkat pěti vagonů. Jestli ale někdo něco upravil jen v počítači, nebo se něco dělo i s vozy, to nevím," řekl Kelnar s tím, že v jednom z dokumentů se mluví o soupravě s devatenácti, v dalším s pětadvaceti vagony.

Zatímco obžalovaní Oldřich Kárník, Vladimír Kuřátko, Jiří Štefan, Arnošt Matoušek a Milan Máca jsou přesvědčení o tom, že vykolejení způsobila závada na vagonu, svědkové, kteří byli předvolaní při předešlých líčeních, poukazovali na uvolněné šrouby, jimiž jsou koleje připevněné k pražcům. Rozsudek zatím soud nevynesl. Líčení odročil na 23. března.

Nehoda se stala 5. června 2011. Prvních šest vagonů soupravy projelo po zvlněné trati bez problémů, dalších třináct vykolejilo. Kromě nich se poškodily i sloupy trakčního vedení a železnice v délce šedesáti metrů. Škoda dosáhla skoro pěti milionů korun.