Poslední takový se stal v polovině září přímo v okresním městě. Podle informací Vyškovského deníku Rovnost se žákyně druhé třídy vracela v odpoledních hodinách z kroužku. Po cestě domů ji měl sexuálně obtěžovat mladík.

Na případ je nicméně uvalené informační embargo. „O tom, že se událost stala, víme a šetříme ji. Pachatele už známe. Rozhodně ale není důvod k panice. Nejde o dospělého, který by ve Vyškově řádil a obtěžoval děti. Je nezletilý," potvrdila pouze vyškovská policejní mluvčí Alice Musilová.

Například pro Vyškovanku Michaelu Svobodovou je fakt, že šlo o nezletilého, rovněž znepokojivý. „Je hrozné, když trpí nějakou úchylkou dospělý a obtěžuje děti. Pokud to dělá i nezletilý, je to ještě horší. Vždyť je v podstatě také dítě. Za podobné excesy by měli být dostatečně potrestaní i ti, co zatím neměli osmnáct let. Musí přece vědět, kde je hranice," kategoricky řekla Vyškovanka.

Postihy za podobná jednání jsou ale velmi individuální. „Vždy záleží na tom, čeho a jak se pachatel dopustil. Někdy, například v případu z června, kdy se muž obnažoval ve Smetanových sadech, je viník podezřelý z výtržnictví. Jindy může být čin klasifikovaný jako omezování osobní svobody, někdy však až jako pohlavní zneužití," vysvětlila policejní mluvčí.

7případů pohlavního zneužívání evidují policisté z Vyškovska za loňský rok. Co se pak týká obtěžování u škol, hlášenou mívají jednu událost za jeden až dva roky. „Statistiky ale nevedeme, protože ten, kdo láká děti do auta nebo se jich ptá na cestu, se ničeho protizákonného nedopouští," řekla policejní mluvčí Alice Musilová.

Podle jejích slov se ale setkali s mnohem závažnějšími případy, než je ten zářijový. Například sexuálním obtěžováním přímo v rodině. „Ty jsou častější než události, kdy děti obtěžuje neznámý člověk. Výjimečná jsou i oznámení škol, kdy se setkaly s tím, že někdo cizí láká děti do auta," zmínila Musilová.

Navíc ne vždy kauza vyplyne na povrch ihned. „Jde o takzvané latentní případy, kdy se oběť až po měsících mlčení odhodlá promluvit. Co se týká například obtěžování žáků u škol, stává se, že se při šetření samotné děti přiznají, že si událost vymyslely," dodala Musilová.

Školy v tomto směru sází i na prevenci. Třeba na Letním poli ve Vyškově. „S obtěžováním před naší školou jsem se nikdy nesetkal. Pokud se dozvíme, že se někde něco takového stalo, zadáváme učitelům, aby dětem připomněli, jak se v takových situacích chovat, a upozornili je, aby si dávaly pozor. Pokud by k něčemu takovému došlo u nás, okamžitě bych informoval policii," ujistil ředitel základní školy Jiří Sochor.

Podobné postupy dodržují i na Základní škole Purkyňova ve Vyškově. „O tom, že někdo láká u škol v městech kraje děti do auta, se zpravidla dozvídáme od policie a krajského odboru školství. Ten nás rovněž vyzývá, abychom žáky poučili, jak se případně zachovat," popsal ředitel školy Luděk Höfer.

Obtěžování neřešili

Pokud se něco stane na Vyškovsku nebo ve Vyškově, předávají si informace přímo v rámci škol. „Samozřejmě také žáky preventivně varujeme ve výuce," dodal Höfer.

Při hlídání škol pak spolupracuje se státní policií i městská. „Využívají i kamerový systém. Co se pak týká toho, že by se dítě dovolávalo pomoci městské policie při obtěžování v rodině, s tím se naši strážníci doposud nesetkali. Kdyby se tak však stalo, věc by okamžitě předali státním policistům," uvedl vedoucí odboru kanceláře starosty a tajemníka ve Vyškově Stanislav Kolařík.