Přišli už jste letos o nějaké body? Napište svůj názor do diskuze pod článkem

Jen několik nepozorností na silnici stačí k tomu, aby člověk přišel o řidičský průkaz. Za každý přestupek policisté strhnou provinilci body. Jakmile člověk přijde o všech dvanáct bodů, odeberou mu řidičský průkaz. To se stalo již desítkám lidí z okresu.

„Letos se zatím vybodovalo šest řidičů. Celkem od zavedení nového systému jsme jich napočítali už sedmadevadesát,“ uvedla mluvčí vyškovské radnice Dana Bednářová.

Bodový systém začal platit od 1. července 2006. Na Vyškovsku od té doby již lidé přišli téměř o padesát tisíc bodů. Nějaký bod už na svém kontě mají tři tisíce lidí. Celkem je přitom ve správním obvodě Vyškova téměř jedenatřicet tisíc lidí s řidičským oprávněním.

O průkaz přišly také desítky lidí z Bučovicka. „Letos se jednalo již o čtyři provinilce, loni o třiatřicet,“ informoval vedoucí odboru dopravy městského úřadu v Bučovicích Zdeněk Kolaja.

Méně provinilců je naopak ze Slavkovska. „Z celkového počtu třinácti tisíc řidičů jich v roce 2009 přišlo o řidičský průkaz sedmnáct a letos zatím tři,“ řekla vedoucí odboru dopravy a silničního hospodářství městského úřadu ve Slavkově Dagmar Janebová.

Na Vyškovsku lidé o body přicházejí nejvíce kvůli třem přestupkům. „Řidiči nejčastěji překračují povolenou rychlost, nepřipoutají se bezpečnostními pásy a používají za jízdy mobilní telefon,“ uvedla Bednářová.

Naprosto stejné přestupky jako na Vyškovsku vedou také na Slavkovsku. Odlišná situace je na Bučovicku. Tam jsou nejčastější přestupky dva. „Jedná se o překročení rychlosti, za které hrozí ztráta od dvou do pěti bodů. Podobně často řidiči přicházejí o body také kvůli alkoholu, který je dokonce za šest bodů,“ uvedl Kolaja.

Podle něj je na Bučovicku na ústupu naopak jiný přestupek. „Dříve lidé hodně telefonovali za volantem, ale teď už ne. Hrozí jim za to tři stržené body,“ řekl Kolaja. Řidič, který přijde o všech dvanáct bodů, musí na rok zapomenout na to, že sedne za volant. „Poté může zažádat o vracení řidičského oprávnění. Přitom musí doložit odbornou způsobilost, musí být přezkoušen,“ popsala Bednářová.

Někteří řidiči s bodovým systémem souhlasí. „Myslím si, že je účinný. Lidé si na silnicích dávají větší pozor, aby nepřišli o řidičské oprávnění. Já jsem zatím o žádný bod nepřišla,“ řekla třeba Jana Zemánková.

Souhlasí s ní vedoucí odboru dopravy městského úřadu v Bučovicích. Ten bodový systém vyzdvihl. „Je výborný a plně ho schvaluji. Agresivní a zmatení řidiči, kteří už mají více než čtyři pět bodů, si potom dávají na silnicích velký pozor,“ prohlásil Kolaja.

Vybodovaní řidiči
správní obvod 2009 1/4 2010
Bučovice 33 4
Slavkov u Brna 17 3
Vyškov 25 6

zdroj: městské úřady