Ze zmíněného orlovického obchodu zmizelo zboží zhruba za pětadvacet tisíc korun. „Bral všechno. Cigarety, alkohol, drogerii, potraviny. Do prodejny se dostal oknem. Dolů pak lezl po bednách od piva," dodala Klvačová.

Podobné překvapení zažili také ve Švábenicích. „V tamním obchodě škoda dosáhla patnácti tisíc korun," sdělila vyškovská policejní mluvčí Alice Musilová.

Majitelé švábenické prodejny se k věci nechtěli vyjadřovat. Že ale krádeže nejsou ve vesnici ničím neobvyklým, potvrdil majitel sousedního pohostinství V Bráně Stanislav Bečvář. „Letošní případ není jediný. Obchod se v minulosti stal terčem zlodějů několikrát. I moji hospodu před časem někdo vykradl. Bylo to nepříjemné. Ale pořídil jsem si kvůli tomu lepší zabezpečovací systém," poznamenal.

krádeže na Vyškovskupočet/objasněné případy:
2014
- obchody 17/8
- restaurace 10/5
- kiosky 10/9
2015
- obchody 16/4
- restaurace 10/4
- kiosky 10/4
Zdroj: Policie ČR

Oběma letošními případy se policisté stále zabývají, zloděje zatím nechytili. Zda mezi nimi existuje spojitost, proto mluvčí nemohla říct. „Nezřídka se ale stává, že se jeden pachatel nebo skupina dopouští trestné činnosti v rámci různých lokalit v místech, která i přesahují hranice okresů a krajů," dodala Musilová.

Jak už naznačil Bečvář, obchod ve Švábenicích se stal terčem zloděje několikrát. Podle policejních statistik třikrát za poslední čtyři roky. Kromě letošního případu to bylo i loni a v roce 2013. „K loňskému případu máme podezřelé, zlodějové byli dva," zmínila vyškovská policejní mluvčí.

Co se týká počtu vykradených obchodů na Vyškovsku, za poslední dva roky je číslo v podstatě stejné. Vyřešených případů je ale méně. „Objasněnost je relativní. Když zloděje chytí v jiném okrese nebo kraji, zpětně se zvýší i objasněné případy. Navíc majetková trestná činnost je nejrozšířenější, tam nikdy není sto procent vyřešených případů. Na rozdíl třeba od násilné trestné činnosti," vysvětlila Musilová.

Pokud policie zloděje, kteří řádili v Orlovicích a Švábenicích, dopadne, hrozí jim podle ní dva až pět let ve vězení. „Obecně lze říct, že v případě krádeže vloupáním hrozí pachateli u soudu až dva roky za mřížemi. Záleží ovšem i na výši škody. Pokud přesáhne padesát tisíc korun, může se trest vyšplhat až na pět let. Čím vyšší škoda, tím vyšší trest," vyčíslila mluvčí.

MICHAELA MARTÍNKOVÁ