„Ve středu jsme si vzali na paškál nejen samotné město, ale i jeho místní části. Objevili jsme zhruba deset nových skládek," informoval velitel bučovických strážníků Marek Čulík.

S podobným nálezem se o minulém víkendu setkal i bučovický zastupitel František Šujan. „Narazil jsem na skládku v oblasti za kasárnami. Bylo tam zejména sklo z rozbitých oken, někdo je nejspíš vyměňoval a původní vyhodil," poukázal na hnízdo Šujan.

Takové skládky strážníci hlásí technickým službám, které je odklidí. „Několikrát už se nám podařilo dohledat pachatele, jemuž pak služby naúčtovaly náklady," dodal Čulík.

Ne vždy se ale původce skládky podaří dohledat. Podle velitele záleží zejména na lokalitě, kde hnízdo vznikne. „Na mnoha místech se nám daří vypátrat svědky. Jsou však taková, jako je například spojnice mezi Bučovicemi a Marefami, kde se pohybuje jen velmi málo lidí nebo která nesledují kamery. I když ale situace vypadá beznadějně, stejně se pátráním zabýváme. Někdy pomůže třeba charakter odpadu. Pokud jde například o eternit ze střechy, hledáme budovy, které jsou tímto materiálem potažené, respektive které zrovna někdo rekonstruuje," přiblížil velitel strážníků.

Občas se také podaří zjistit, že černá skládka ve skutečnosti černou ani není. „Pokud je například někde vyvezená hlína, šetřením zjistíme, že to majitel povolil, že ji třeba plánuje nějak využít," dodal Čulík.