Podobnou zkušenost má také Brňanka Denisa Chudějovská. „Letos se nám ještě nic neztratilo. Pravidelně ale na hřbitově přicházíme o věnce nebo větší svíčky. Nejhorší to bylo před deseti lety, kdy nám z hrobu zmizela celá urna,“ popsala Chudějovská.

Zloději se však na hřbitovech zaměřují i na jiné věci. „Časté jsou krádeže odložených batohů nebo kabelek. I proto se snažíme lidi upozorňovat, aby měli osobní věci neustále u sebe nebo alespoň na očích,“ uvedla policejní mluvčí Petra Hrůzová.

K tomu slouží preventivní akce, které policisté pořádají v těchto dnech na brněnských hřbitovech. „Lidi nabádáme hlavně k tomu, aby si s sebou na hřbitov nebrali drahé věci nebo větší obnosy peněz. I tak jsme ale řešili případ, kdy jedna žena přišla o dvě stě tisíc korun. Bála se, že jí je doma ukradnou, proto si je vzala na hřbitov,“ dodala Hrůzová.

Za posledních devět let však krádeží ubylo. Loni jich lidé nahlásili jen několik desítek. „Souvisí to hlavně s tím, že jsme zvýšili kontroly přímo na hřbitovech. V období Dušiček hlídáme některá místa téměř nonstop. I proto jsme zatím o letošních Dušičkách nic neřešili,“ řekl mluvčí brněnských strážníků Jakub Ghanem.

I tak se ale někteří lidé rozhodli bojovat proti zlodějům sami. „Na hrobě v Králově Poli jsem měl staré měděné lampičky. Nejprve mi zmizela jedna, zanedlouho někdo ukradl i tu druhou. Další dvě jsem proto k hrobu přišrouboval,“ vysvětlil Ctibor Mitner.

Proti krádežím se brání i Božena Marková. „Kvítko mám přivázané provázkem přímo k váze,“ zasmála se žena.