ON - LINE ZE SOUDNÍ SÍNĚ:

13.45 - Soudce pro dnešek ukončil hlavní líčení a odročil ho na 14. dubna na 8.30 hodin.

13.30 -
Sociální pracovnice nezaznamenala žádné potíže v rodině Rosnerových. Až na přelomu června 2008 si dvě z dětí pěstounů ve škole stěžovaly, že je rodiče tělesně trestají. Učitel o tom informoval "sociálku".

13.20 -
Svědkyně uvádí, že do roku 2007 nezaznamenala v rodině Rosnerových žádný problém. Potom se jí do rukou dostal dopis, v němž si dvě děti stěžují na tělesné stresty.

13.15 -
Soudce předvolal další svědkyni, slavkovskou sociální pracovnici.

13.10 -
Svědkyně hovoří o tom, jak dovezla děti z ústavu domů do Slavkova. Při setkání s rodiči se všichni dlouho bjímali. Obžalovaná opět opět pláče.

13.00 -
Obhájce uvedl, že jedno z dětí při výslechu uvedlo, že si píchá heroin. O tom svědkyně, podle svých slov, nemá tušení.

12.50 -
Obhájce se svědkyně ptá, jestli si po příjezdu dětí do ústavu všimla nějakých známek fyzického násilí. Ta odpověděla, že ne.

12.45 -
Jedno z dětí přestalo podle svědkyně při pobytu v ústavu jíst, stále se ptalo po matce a chtělo domů. Tam prý ostatně chtěly všechny děti, až na dvě, které obvinily pěstouny z týrání.

12.40 -
Výpověď svědkyně, která hovoří o dětech a jejich pobytu v ústavu, rozplakala obžalovanou.

12.37
- Jedno z dětí, podle výpovědi svědkyně, uvedlo do dopisu vhozeného do školní schránky důvěry, že ho otec uhodil naběračkou do hlavy.

12.35 -
Předvolaná je další svědkyně, pracovnice brněnského ústavu, v němž děti bydlely, když pěstouni byli ve vazební věznici.

12.30 -
Obžalovaná klade dotazy svědkovi. Stejně jako obžalovaný nesouhlasí s jeho výpovědí.

12.20 -
Soudce se zajímá o incident, kdy měl obžalovaný zbít svěřence berlí.

12.15 -
Předvolaný jako svědek je kamarád jednoho z dětí. Tvrdí, že nikdy nebyl na návštěve u Rosnerových a s jejich svěřencem se stýkal jen venku. Dítě se mu svěřovalo, že ho otec zbil berlí tak, že mu způsobil modřiny. To prý bylo jednou a svědek to měl vidět na vlastní oči. Dítě se mu údajně i svěřovalo, že se rodičů bojí a chce od nich pryč. O ostatních sourozencích prý dítě před svědkem nemluvilo v souvislostech s bitím. Svědek věděl o dopisu, ve kterém dítě obvinilo pěstouny z týrání.

12.00 -
Soudce znovu zahájil hlavní líčení.

11.00 - Hlavní líčení je přerušené do 12 hodin.

10.55 -
Obžalovaná se vyjadřuje k výpovědi. Podle ní její manžel nemohl dítě škrtit. Obžalovaný se nechtěl vyjádřit.

10.50 -
Impulsem pro natoční videa bylo podle svědka chování matky k dítěti, které v záznamu hrálo jednu z hlavních rolí.

10.45 -
Soudce stále čte výpověď jednoho z dětí, které odmítlo vypovídat.

10.40 -
Svědek nepociťoval žádné týrání či deptání ze strany rodičů.

10.35 -
Při škrecení mělo dítě plakat, nekřičelo. Mělo prý normální barvu obličeje, nechroptělo. Po škrcení normálně dýchalo, nebylo zadýchané. Podle svědka měl tento trest určitě nějaký důvod, ale byl přehnaný.

10.30 -
Podle svědka obžalovaná nadávala jednomu z dětí vulgárně. Řekla mu "Zvedej nohy, hajzle!". Obžalovaný zas měl jedno z dětí škrtit. Škrcení předcházely nadávky jako "blbečku", "debile". Stalo se tak prý jenom jednou, když obžalovaná nebyla doma.

10.20 -
Kromě dvou dětí nebyli, podle svědka, žádní svěřenci fyzicky trestaní. Šlo však o běžné lepance.

10.15 -
Svědek byl přesvědčený o tom, že sociální pracovnice pěstouny jen postraší, ne že případ dojde tak daleko.

10.10 -
Jde o dítě, které předalo sociálním pracovnicím videozáznam. Svěřenec uvedl, že pěstouni občas dali ránu jednomu z dětí a jednoho bili vařečkou a prutem, jednou údajně i šňůrou. Obě děti si to ale prý zasloužily.

10.05 -
Soudce čte výpověď svědka, který dnes nevypovídal.

10. 00
- Svědek má strach, že přijde o své rodiče a spolu s ostatními dětmi to psychicky nevydrží. Z výpovědi svědka vyplývá, že děti žijící v domácnosti s obžalovanými, jsou na pěstouny hodně fixované. Dál tvrdí, že jeho kamarádi byli vždycky trestaní víc než všichni svěřenci Rosnerových dohromady.

9.40 -
Obhájce se opět ptá na vztah se sourozenci, kteří pěstouny měli obvinit. Svědek odpovídá podobně jako ti před ním.

9.35 -
Státní zástupkyně čte z protokolu výpovědi svědka, poukazuje na rozdíly v současné výpovědi ohledně změny chování.

9.20 -
Za prohřešky, podle svědka, děti většinou nedostávaly fyzické tresty. Když už k nim došlo, šlo o plácnutí přes zadek. V rodině se prý k trestání nepoužívají žádné předměty.

9.15 -
Příchází další svědek, svěřenec pěstounů. Bude vypovídat. Říká, že s obžalovanými žije skoro celý svůj život. S rodiči má výborné vztahy, se sourozenci kladné. Neví, jakým způsobem měli pěstouni týrat děti. Dvě děti, které měly obvinit pěstouny z týrání, už nepovažuje za sourozence. O zmíněných dvou dětech hovoří jako o problémvých, dokonce si na ně prý stěžovali i ve škole.

9.10 -
Soudce předvolává dalšího svědka, opět jde o svěřence. Odmítá vypovídat, přesto, že už s obžalovanými déle než rok nežije.

9.00
- Svědek přiznává, že děti občas dostaly pohlavek. To ovšem nepovažuje za fyzické tresty.

8.59 - Podle státní zástupkyně svědek u předchozího výslechu uvedl, že k fyzickým trestům docházelo.

8.55 -
Svědek podle svých slov nikdy nebyl fyzicky trestaný, stejně tak prý Rosnerovi nebili ostatní děti.

8.50 -
Soudce se svědka ptá na sourozence, kteří rodiče obvinili z týrání. Děti prý byly dost problémové, jedno z nich se obžalovaným vysmívalo.

8.43 -
Do jednací síně se dostavil další svědek, svěřenec obžalovaných. Bude vypovídat. Všechno podle svědka bylo v rodině v pořádku, do doby, kdy tam žil

8.39 -
Dotazy na dítě má Blažena Rosnerová.

8.35
- Jeden z obhájců Rosnerových se ptá, jak se chovali ke svým dětem, jak dělali rehabilitace postiženým dětem. Podle svědka se cvičení odehrávalo jako u lékařů, bez jakéhokoliv křiku.

8.30 -
Otázky klade státní zástupkyně. Jedno z dětí svědka žije u obžalovaných, svědek nemá žádné výhrady k výchově svého dítěte Rosnerovými. Také popírá, že by se členové rodiny někdy hádali. Rosnerovi podle svědka nedělali rozdíly mezi dětmi.

8.19
- Jedno z dětí však prý mělo potíže s alkoholem a kouřením. Soudce se ptá, jestli svědek ví, proč se jeho rodiče ocitli před soudem. Svědek to ví. Netuší ale, které z dětí měli Rosnerovi týrat. Občas prý padla výchovná facka, spíš ale rodiče všechno řešili domluvou. Žádné předměty k trestání podle něj nepoužívali

8.15
- V rodině podle svědka nebyly žádné problémy.

8.12 - Předvolané je další dítě obžalovaných, to vypovídá. O svých rodičích mluví jen v dobrém, stejně tak o svém vztahu s ostatními sourozenci. Jedno z dětí se podle něj vymykalo běžnému soužití.

8.00
- Hlavní líčení je zahájené. Soudce předvolal jako svědka dítě Rosnerových, to odmítlo vypovídat. Pouze se rodičům omluvilo za to, že je udalo.