Sražená žena utrpěla poranění nohy, řidiči policie naměřila téměř jedno a půl promile alkoholu. Provinilci hrozí až tři roky vězení. Nejde přitom o ojedinělý případ, loni se vyškovská policie zabývala více než dvěma stovkami případů opilých řidičů.

„Loni řešila policie na Vyškovsku 116 přestupků a 112 trestných činů řidičů, kteří sedli za volant pod vlivem návykových látek,“ shrnula statistické údaje mluvčí vyškovské policie Alice Navrátilová. Vysvětlila, že přestupky se týkají řidičů, kterým policisté naměřili do jednoho promile alkoholu, zatímco řidiči, kteří při dechové zkoušce jedno promile přesáhli, už čelí obvinění z trestného činu.

Přistižený řidič může jít i do vězení. „Za trestný čin ohrožení pod vlivem návykové látky hrozí pachateli až jeden rok vězení, peněžitý trest nebo zákaz řízení,“ popsala možné dopady na provinilce Navrátilová.

Zdůraznila, že v případě nehody způsobené opilým řidičem, požití alkoholu za volantem v zaměstnání nebo opakovaného provinění se tresty stupňují.

Opilci v autech vadí většině lidí bez rozdílu, nezáleží na tom, jestli jde o řidiče nebo neřidiče. „Řidiči, kteří pijí za volantem, jsou hrozní. Měla by se přijmout přísnější opatření. Úřady by měly zabavovat auta, odebrání řidičáku nepomůže, protože se dá řídit i bez něj,“ postěžoval si aktivní řidič z Vyškova Martin Rumpela. Dodal, že ho těší, že nemusí tyto problémy řešit ve svém nejbližším okolí.

Autodopravci působící v regionu také odmítají alkohol za volantem, ne vždy jsou však tak přísní. „Bylo by rozumné povolit nějaké minimální množství alkoholu, aby si člověk mohl dát pivo po obědě. To bych schvaloval,“ připustil majitel jedné slavkovské dopravní firmy Svatopluk Matušík.

Někteří z jeho profesních kolegů však nepodporují ani jedno pivo před jízdou. „Je nastavena nulová tolerance, a tak by to mělo zůstat,“ řekl nekompromisně majitel vyškovské společnosti zaměřené na dopravu Jiří Pliska.

Přesto si s tím mnozí řidiči hlavu příliš nelámou a s alkoholem v krvi klidně usedají za volant dál. „Letos jsme prozatím řešili třináct přestupků a třináct trestných činů,“ uzavřela své vyjádření policejní mluvčí Navrátilová a potvrdila, že problém alkoholu za volantem stále trvá.

DAVID NĚMEČEK