Viníky na parkovišti v Drobného ulici neodradilo ani auto s viditelným označením pro invalidy. Jeho majiteli tak způsobili o to větší problémy a starosti se zařizováním nezbytné opravy. Muž po třech infarktech a patologickém zranění páteře špatně chodí, na svou Felicii je tak odkázaný třeba i při cestě k lékaři. „Je to navíc už starší vozidlo, takže sehnání vhodného náhradního dílu je obtížné,“ doplnil Koukol.
O rychlosti a nenápadnosti podobného zloděje se ve Vyškově přesvědčil i Martin Valtr. „Parkoval jsem v Tyršově ulici před okny a ničeho jsem si nevšiml,“ sdělil Valtr. Škodu řešil minulý týden.
Další podobný případ z Vyškova ohlásila například Iveta Dolejšová u auta jejího otce ve Sportovní ulici. „Mohu to potvrdit. Na policii to bylo ohlášené,“ reagovala žena na dotaz Deníku.
Podle policejního mluvčího Bohumila Maláška už však není podobný typ zlodějů v Jihomoravském kraji aktivní tolik jako dříve. Zpeněžení kradených katalyzátorů je totiž nyní podstatně obtížnější. „Vybavuji si doby, kdy jsme zadržovali celé skupiny zlodějů, které na to byly zaměřené. Zamířily třeba k sídlišti, kde uřezaly katalyzátory hned ze tří nebo pěti aut,“ řekl mluvčí.
Tresty závisejí na tom, jaké má řádění daného pachatele rozsah. „Je to standardní krádež, takže postih se odvíjí od způsobené škody,“ vysvětlil Malášek.
Policisté ze zkušenosti vědí, že zloději pracují dvěma odlišnými postupy. Loví na zakázku a hledají konkrétní typ auta, nebo berou jakékoliv a pak se snaží věci udat ve sběrně.
S pokrytím škod mohou okradeným pomoci pojišťovny. Je však potřeba mít odpovídající smlouvu. „Takovou krádež řešíme z titulu havarijního pojištění, které má v České republice sjednáno jen zhruba pětina motoristů. Doporučujeme proto u vozidel, která jsou filtrem pevných částic vybavena, aby majitelé zcela určitě měli havarijní pojištění s adekvátním krytím zejména pro případ odcizení,“ sdělil mluvčí Generali Česká pojišťovna Jan Marek.
Zmínil, že nejen u nových, ale také u starších typů jde o díl, který mnohdy stojí i desítky tisíc korun. „S krádežemi na náhradní díly se proto setkáváme i u starších vozidel, protože na trhu lidé často nové velmi složitě shání. Neplatí tedy, že zloději kradou díly jen z nových či zánovních aut,“ dodal Marek.
Tyto škody běžně kryje také Kooperativa. A to díky komplexnímu havarijnímu pojištění. „Pokud si tedy motorista své vozidlo havarijně pojistí, pojišťovna mu škodu vzniklou krádeží katalyzátoru uhradí. Samozřejmě bychom odečetli případně sjednanou spoluúčast,“ uzavřel její mluvčí Milan Káňa.
Katalyzátor výfukových plynů je zařízení snižující emise motorů, které vznikají při spalování benzínu nebo nafty. Za pomoci chemických reakcí se nebezpečné látky mění na vodu, oxid uhličitý, dusík a další méně škodlivé sloučeniny. Zařízení je součástí výfukového systému.